• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Trzecia edycja Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce

Już od trzech lat Małopolska realizuje Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce. Z roku na rok program obejmuje swoim zasięgiem coraz więcej dzieci z Małopolski – w tym roku współpracę przy jego realizacji zadeklarowało aż 9 jednostek samorządu terytorialnego i stale rośnie liczba gmin, które biorą udział w realizacji wariantu powiatowego. Z budżetu województwa na rok 2016 na ten cel przeznaczono aż 500 tys. zł.

Głównym celem programu, który powstał w 2014 r. z inicjatywy Województwa Małopolskiego jest zapewnienie dzieciom z Małopolski skutecznych szczepień przeciwko pneumokokom. Jego autorem i koordynatorem merytorycznym jest dr n. med. Hanna Czajka z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im św. Ludwika w Krakowie.

W pierwszym roku realizacji programu szczepieniami objęte zostały dzieci z Tarnowa oraz dzieci ze żłobków i klubów dziecięcych z małopolskich miejscowości: Jasień, Chrzanów, Nowy Sącz, Kęty, Zakopane, Frydrychowice, Oświęcim, Wieliczka, Niepołomice, Bochnia, Rabka-Zdrój, Bukowno, Limanowa, Laskowa, Wadowice, Niegowić, Skawina, Myślenice, Liszki, Trzebinia, Nowy Targ, Michałowice, Chełmiec, Miechów, Tarnów, Chełmiec, Libiąż.

W 2015 do programu przystąpiły już trzy miasta: Tarnów, Kraków, Nowy Sącz, trzy powiaty: tarnowski, wielicki, brzeski oraz 20 gmin. Oprócz tego szpital im. św. Ludwika w Krakowie realizował wariant programu, w ramach którego szczepieniami zostały objęte dzieci do 5 r.ż. z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz żłobków i klubów dziecięcych z Małopolski: w Bochni, Brzesku, Bukownie, Chrzanowie, Frydrychowicach, Laskowej, Limanowej, Michałowicach, Miechowie, Myślenicach, Niegowici, Niepołomicach, Nowym Sączu, Nowym Targu, Olkuszu, Oświęcimiu, Rabce Zdrój, Radgoszczy, Rybnej, Skawinie, Spytkowicach, Starej Wsi, Śledziejowicach, Tarnowie, Trzebini, Wieliczce i Żabnie.

Popularność Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce wzrasta z roku na rok. W 2016 roku współpracę z Województwem Małopolskim zadeklarowało aż 9 jednostek samorządu terytorialnego, miasta: Nowy Sącz, Tarnów i Kraków oraz powiaty: tarnowski, brzeski, krakowski, proszowicki, nowotarski i wielicki. Rośnie też liczba gmin, które biorą udział w realizacji wariantu powiatowego. W powiecie tarnowskim w 2016 roku do realizacji programu przystąpiło ich aż 16 gmin.

Od września br. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im św. Ludwika w Krakowie realizuje również wariant programu przeznaczony dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz żłobków.

Szczegóły programu znaleźć można na stronie www.profilaktykawmalopolsce.pl

Odpowiedzi na pytania dotyczące programu można uzyskać również od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-14:00, pod numerem telefonu + 48 12 430 34 72.

 

grafika ii 2016

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś6
Wczoraj42
Wizyt w tygodniu212
Wizyt w miesiącu663
Łącznie wizyt1115775