• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Od 3 lat wspieramy szczepienia małych Małopolan

Wojciech Kozak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego:

Zdrowie Małopolan – zarówno tych młodszych i tych starszych – to przedmiot naszej największej troski i uwagi. W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia i edukację w tym obszarze zarezerwowaliśmy aż 151 mln euro! Te pieniądze sprawią, że będziemy się leczyć w lepiej doposażonych szpitalach, przyczynią się także m.in. do rozwoju usług zdrowotnych i opiekuńczych.

Również w najbliższej przyszłości w 39 szpitalach małopolski dostępne będą nowoczesne usługi e-medyczne w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Medycznej – innowacyjnego rozwiązania, które ułatwi wymianę danych medycznych, a co za tym idzie – usprawni obsługę pacjentów. Cały projekt kosztuje ok. 200 mln zł, a jego zakończenie planujemy na 2019 rok.

Cieszy mnie, że poziom usług świadczonych pacjentom w naszych placówkach oraz warunki, w jakich się to odbywa, zmieniają się z roku na rok na lepsze i w niczym nie przypominają tych sprzed chociażby dekady. Niezmiernie ważny jest również fakt, że coraz większą wagę przywiązujemy nie tylko do samego leczenia, ale również do profilaktyki.

W Małopolsce realizujemy obecnie 6 programów profilaktycznych: kardiologiczny, onkologiczny, przeciwdziałający cyberzagrożeniom i depresji oraz szczepień ochronnych przeciwko HPV i pneumokokom. Każdy z nich jest ważny, ale ten dotyczący szczepień przeciwko pneumokokom jest szczególny, bo dotyczy życia i ochrony zdrowia naszych najmłodszych Małopolan. „Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce” realizujemy wspólnie z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym im. św. Ludwika od 3 lat. Dzięki niemu do 2015 r. udało nam się zaszczepić prawie 4,3 tys. maluchów. W tym roku z budżetu Województwa na ten cel przeznaczamy aż 900 tys. zł, w tym pół miliona złotych na pomoc dla powiatów współpracujących z gminami, co wraz ze środkami pochodzącymi z budżetów powiatów i gmin, które przystąpiły do współpracy z nami, pozwoli na zaszczepienie w tym roku wspólnie nawet 4,5 tys. dzieci.

Jeśli chodzi o działania i projekty prozdrowotne, to Samorząd Województwa Małopolskiego jest zawsze na tak! Zdajemy sobie sprawę, że każda inicjatywa wypełniająca lukę na rynku świadczeń zdrowotnych – jak choćby szczepienia przeciwko pneumokokom, które są rekomendowane, ale nie finansowane ze środków publicznych – jest bardzo cenna. Wiemy przecież, że szczególnie u maluchów zakażenia wywołane przez pneumokoki mogą mieć szczególnie groźne konsekwencje. Tym bardziej cieszy fakt, że do współpracy przy programie dołącza coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego. Podczas pierwszej edycji współpracowaliśmy z jednym samorządem, w 2015 roku było ich już sześć, a w tym roku program realizuje z nami aż dziewięć jednostek samorządu terytorialnego: Kraków, Nowy Sącz, Tarnów i powiaty: brzeski, krakowski, nowotarski, proszowicki, tarnowski oraz wielicki.

Bezpłatnymi szczepieniami obejmujemy dzieci mieszkające na terenie Małopolski, które nie ukończyły 3 lat. W ramach współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego Województwo Małopolskie zapewnia nie tylko dofinansowanie do dawek szczepionki, ale też wsparcie merytoryczne i kampanię informacyjno-edukacyjną. Szczepieniami objęte są również dzieci z małopolskich placówek opiekuńczo- wychowawczych i żłobków. W tych przypadku program zapewnia też specjalistyczny transport, dlatego maluszki będą szczepione na miejscu, bez konieczności wożenia ich do przychodni czy szpitala.

Marszaek_Kozak_mae_foto

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś24
Wczoraj44
Wizyt w tygodniu153
Wizyt w miesiącu850
Łącznie wizyt1115962