• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Rodzice potwierdzają: warto szczepić!

Dobiegła końca tegoroczna edycja programu szczepień przeciwko pneumokokom, który Województwo Małopolskie od 2014 r. realizuje we współpracy z małopolskimi samorządami. Od czerwca do grudnia 2016 r. dzieci z regionu zostały zaszczepione w sumie prawie 4 tys. dawkami szczepionek. Łącznie zaszczepiono ponad 3,2 tys. dzieci.

Dzięki Programowi zdrowotnemu dotyczącemu profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2016 r. w tym roku udało się zaszczepić o ponad 600 dzieci więcej niż w roku ubiegłym (2 609 dzieci) i prawie 5 razy więcej niż w 2014 r. (710), kiedy to program startował. W sumie do 12 grudnia 2016 r. 3 243 małym Małopolanom podano w sumie prawie 4 tys. dawek szczepionek.

- W Małopolsce realizujemy obecnie 6 programów profilaktycznych:  kardiologiczny, onkologiczny, przeciwdziałający cyberzagrożeniom i depresji oraz szczepień ochronnych przeciwko HPV i pneumokokom.  Każdy z nich jest ważny, ale ten dotyczący szczepień przeciwko pneumokokom jest szczególny, bo dotyczy życia i ochrony zdrowia naszych najmłodszych Małopolan – mówi wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

Program bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom, którego realizatorem jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie spotkał się z uznaniem i ciepłym przyjęciem wśród rodziców i opiekunów. W wypełnianej przed szczepieniami ankiecie aż 98 proc. z nich uznało szczepienia ochronne za bardzo ważne. Ponad 96% rodziców, dzieci które już zostały zaszczepione jest zadowolona z udziału w programie, a ponad 98% chce, by program był kontynuowany.

W tym roku do małopolskiego programu przystąpiło 9 jednostek samorządu terytorialnego: miasta: Nowy Sącz, Tarnów i Kraków, powiaty: tarnowski, brzeski, krakowski, proszowicki, nowotarski i wielicki, w tym 27 gmin: Ciężkowice, Gromnik, Lisia Góra, Pleśna, Radłów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Skrzyszów, Szerzyny, Tarnów, Tuchów, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Wojnicz, Zakliczyn i Żabno, Niepołomice, Koszyce, Nowe Brzesko, Nowy Targ, Czarny Dunajec, Miasto Nowy Targ, Brzesko, Dębno, Gnojnik, Czchów, Iwkowa. Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego zaszczepiono: w Nowym Sączu 78 dzieci,     w Tarnowie 541 dzieci a w Krakowie 136 maluchów. W powiatach liczba zaszczepionych rozkłada się następująco: w: tarnowskim - 821 dzieci, brzeskim - 418, krakowskim - 324, proszowickim - 80, nowotarskim - 298 oraz wielickim - 101. Ten wariant programu był adresowany był do dzieci zamieszkałych na terenie Małopolski w wieku do 3 lat.

Oprócz tego Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im św. Ludwika w Krakowie zrealizował wariant programu, przeznaczony dla dzieci do lat 5 z placówek opiekuńczo-wychowawczych na terenie Małopolski oraz żłobków (poza Krakowem, który posiada własny program szczepień). Dzieci były szczepione bezpośrednio w żłobkach i klubach, bez konieczności dojazdu do przychodni czy szpitala. Takie szczepienia odbyły się m.in. w: Bochni, Bukownie, Chrzanowie, Frydrychowicach, Gnojniku, Limanowej, Michałowicach, Miechowie, Myślenicach, Niegowici, Niepołomicach, Nowym Sączu, Nowym Targu, Olkuszu, Oświęcimiu, Rabce Zdrój, Radgoszczy, Rybnej, Rząsce, Skawinie, Spytkowicach, Starej Wsi, Tarnowie, Trzebini, Wieliczce, Węgrzcach i Żabnie. W tym wariancie udało się zaszczepić 446 maluchów.

Przez 3 lata trwania programu Województwo Małopolskie przeznaczyło na jego realizację łącznie ponad 2 mln zł. W przyszłym roku program będzie kontynuowany, a na jego realizację władze województwa planują przeznaczyć ponad 900 tys. zł.

Szczegóły dotyczące realizacji programu znajdują się na stronie: www.profilaktykawmalopolsce.pl.

 

grafika vii 2016

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś2
Wczoraj39
Wizyt w tygodniu166
Wizyt w miesiącu617
Łącznie wizyt1115729