Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im św. Ludwika w Krakowie powstało Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD, pierwszy tego typu ośrodek w Polsce.

Czym jest FASD?
Termin FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder) określa zespół objawów, mogących wystąpić u dzieci, których matki spożywały alkohol etylowy w czasie ciąży. FASD to inaczej zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń związanych z ekspozycja płodu na alkohol. Alkohol etylowy działając na nienarodzone dziecko powoduje powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, a przede wszystkim ośrodkowego układu nerwowego. Może także zagrażać jego życiu. Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego objawia się zaburzeniami neurorozwojowymi, w tym rozwoju emocjonalnego i mowy, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, upośledzeniem umysłowym, padaczką, ADHD, zaburzeniami z kręgu autyzmu, zaburzeniami w relacjach społecznych, skłonnością do uzależnienia od alkoholu i innych używek. Tak więc zaburzenia związane z ekspozycja płodu na alkohol mogę dotyczyć najważniejszych sfer funkcjonowania dziecka.

Rozpoznanie
Rozpoznanie FASD wymaga kompleksowej oceny multidyscyplinarnego zespołu lekarzy specjalistów w oparciu o specjalistyczne badania. Istotnym elementem rozpoznania jest potwierdzenie faktu, iż matka w okresie ciąży spożywała alkohol.

Diagnostyka i leczenie
Utworzenie Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika jest próbą rozwiązania współcześnie ważnego problemu społeczno-ekonomicznego, jakim jest FASD.
Podjęte działania stanowią pierwszy krok do stworzenia w regionie małopolskim systemowych rozwiązań w zakresie specjalistycznej diagnostyki i leczenia dzieci z FASD. Do chwili obecnej wiele dzieci pozostawało bez właściwej diagnozy i terapii. Tej choroby nie można wyleczyć, ale można zapobiec trwałemu i ciężkiemu upośledzeniu, znacznie złagodzić jej przebieg i co najważniejsze doprowadzić do funkcjonowania tych dzieci w społeczeństwie. Celem utworzenia Centrum jest zapewnienie pacjentom z całego regionu Polski południowej specjalistycznej diagnostyki zaburzeń neurorozwojowych u dzieci z podejrzeniem FAS, ze sprecyzowaniem rodzaju dysfunkcji i zaburzeń współistniejących, a następnie zastosowanie adekwatnej kompleksowej terapii.

Wszystkie dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi (z podejrzeniem zespołu FASD) w wieku od 0 do 18 lat mogą skorzystać z pomocy Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika. Wystarczy:

1. Uzyskanie informacji w Centrum – czy potrzebne jest skierowanie?
( np. do specjalisty psychiatry skierowanie nie jest potrzebne)
2. Uzgodnienie terminu konsultacji w Centrum

Ważne numery
Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FASD
Rejestracja: tel. 12 619 86 93

W razie potrzeby uzyskania dodatkowych informacji bądź konsultacji prosimy
o kontakt z dr Ewa Bielańska (tel. 12 619 86 91) lub dr Bożena Bando (tel. 12 619 86 40).

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im Św. Ludwika w Krakowie jest placówką, która obecnie oferuje specjalistyczne usługi zarówno w zakresie lecznictwa zamkniętego jak i ambulatoryjnego. Usługi medyczne wykonywane są w oddziałach szpitalnych, poradniach specjalistycznych, a także w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Szanowni Państwo, Prosimy, aby na wizytę w Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii FAS przynieśli Państwo ze sobą: książeczkę zdrowia Dziecka opinie psychologiczne/ wyniki badań psychologicznych aktualne i stworzone w przeszłości (jeśli Dziecko było wcześniej diagnozowane psychologicznie) dokumentację medyczną z pobytów w szpitalu, wizyt ambulatoryjnych, w szczególności wyniki konsultacji neurologicznych, badań obrazowych centralnego systemu nerwowego (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa) zdjęcia Dziecka z wcześniejszego okresu życia, jeśli Pacjent ma powyżej 14 lat Jeśli mają Państwo możliwość prosimy aby Dziecku towarzyszyło dwóch opiekunów.