Jak przygotować siebie i dziecko do badania moczu i jak poprawnie pobrać mocz do analizy?

Specjaliści ze Szpitala Dziecięcego im św. Ludwika w Krakowie chcą zwrócić uwagę rodziców oraz opiekunów na właściwe przygotowanie młodzieży oraz dzieci do badań diagnostycznych.

Bardzo często zdarza się, że rodzice lub opiekunowie dostarczają do analizy laboratoryjnej materiał, który został niewłaściwie pobrany i tym samym zaburzają obraz choroby utrudniając właściwe leczenie. Należy pamiętać, że stan osoby która poddawana jest badaniu musi możliwie najbardziej zbliżony do fizjologicznego, aby nie zaburzyć wyników badania i umożliwić specjaliście postawienie trafnej diagnozy.

Badanie ogólne moczu należy do jednych z najpowszechniejszych badań laboratoryjnych. Aby otrzymany wynik badania moczu był wiarygodny, istotne jest prawidłowe przygotowanie do badania. Poniżej przedstawione są wskazówki odnośnie prawidłowego przygotowania siebie oraz swojego dziecka do badania moczu.

JAK WŁAŚCIWIE POBRAĆ MOCZ DO BADANIA MIKROBIOLOGICZNEGO?

1. Kup w aptece sterylny, plastikowy pojemnik na mocz lub woreczek w przypadku gdy pobierasz mocz od niemowląt.

2. Pobierz pierwszy poranny mocz ( musi on przebywać w pęcherzu moczowym co najmniej 4 godziny ).

3. Dokładnie umyj ręce wodą i mydłem, osusz papierowym ręcznikiem.

4. KOBIETY

dokładnie umyj okolice krocza wodą i łagodnym mydłem, dokładnie spłucz pod bieżącą wodą i osusz jednorazowym ręcznikiem lub jałową gazą.

5. MĘŻCZYŹNI

po odciągnięciu napletka dokładnie umyj wodą i łagodnym mydłem okolicę ujścia cewki moczowej, dokładnie spłucz pod bieżącą wodą i osusz jednorazowym ręcznikiem lub jałową gazą.

6. Oddaj pierwszą porcję moczu do ubikacji.

7. Kolejną porcję ( środkowy strumień ) oddaj do sterylnego pojemnika, staraj się nie dotykać palcami jego brzegów ani wewnętrznych ścianek.

8. Oddaj ok 5- 10 ml moczu .

9. Zamknij szczelnie pojemnik.

10. Pojemnik podpisz czytelnie imieniem i nazwiskiem, datą urodzenia.

11. Dostarcz próbkę jak najszybciej do Laboratorium.

12. Jeżeli w ciągu 2 h nie dostarczysz moczu do Laboratorium, przechowaj go do czasu transportu w lodówce. Nie zamrażaj.

13. NIEMOWLĘTA

• Rozchyl nóżki dziecka i dokładnie, używając jednorazowych tamponów, umyj okolicę ujścia cewki moczowej , srom i fałdy skórne przegotowaną wodą z mydłem.

• Podklej jałowy woreczek według zaleceń producenta, starając się nie dotykać jego brzegów.

• Obserwuj dziecko, możesz pomasować dolną część brzucha.

• Po oddaniu przez dziecko moczu, natychmiast odklej woreczek, zamknij go, włóż do jałowego pojemnika.

• Następnie postępuj jak w przypadku pobrania moczu ze środkowego strumienia.

14. UNIKAJ:

• przelewania moczu z nocnika do pojemnika,

• pobierania moczu do pojemników innych niż zakupione w aptece ,

• przechowywania próbki moczu w wysokiej temperaturze,

• pobierania moczu w trakcie leczenia antybiotykami.

Wynik dodatniego badania bakteriologicznego moczu z antybiogramem otrzymasz w ciągu 48- 72 h.

W przypadku wyniku ujemnego ( posiew moczu jałowy) wynik po 48h.

Jeżeli kontrolujesz badanie moczu po leczeniu zrób to 4- 5 dni od ostatniej dawki antybiotyku.

Więcej informacji na stronach:

www.mld.dzieciecyszpital.pl oraz www.dzieciecyszpital.pl