Jak przygotować się do pobrania krwi?

Postawienie właściwej diagnozy przez lekarza specjalistę, a co się z tym wiąże, podjęcie właściwej decyzji dotyczącej leczenia, opiera się między innymi na podstawie rzetelnego wyniku badań laboratoryjnych. Dlatego też właściwe przygotowanie dziecka i jego rodziców do badań, może odegrać kluczową rolę w procesie leczenia.

Badanie krwi to jedno z najczęstszych badań, na które kieruję lekarz przed rozpoznaniem większości chorób. Dlatego specjaliści ze Szpitala Dziecięcego im św. Ludwika w Krakowie chcą zwrócić uwagę rodziców oraz opiekunów na właściwe przygotowanie młodzieży dzieci do pobrania krwi. Poniżej przedstawione są wskazówki odnośnie prawidłowego przygotowania siebie oraz swojego dziecka do pobrania krwi.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO POBRANIA KRWI?

• W dniu poprzedzającym badanie krwi odżywiaj się normalnie, (wyjątkiem są badania specjalistyczne wymagające odpowiedniej diety) nie pij nadmiernej ilości płynów i jeśli jest to możliwe, po uzgodnieniu z lekarzem nie zażywaj leku,

• przed pobraniem krwi unikaj stresu oraz intensywnego wysiłku fizycznego,

• badanie wykonaj na czczo (10-12 godzin po ostatnim spożyciu posiłku), jeśli to możliwe przed zażyciem leków,

• w przypadku dzieci i niemowląt pobierz krew przed następnym karmieniem, minimum 3 godziny po ostatnim karmieniu,

• krew do badania pobieraj zawsze o stałej porze najlepiej rano między godziną 8-10 po nocnym spoczynku,

• w przypadku badania krwi w popołudniowej porze ostatnim posiłkiem powinno być śniadanie.

Przygotowanie do badania krwi w celu oznaczenia lipidogramu: HDL, LDL, trójglicerydy

Na stężenie cholesterolu, HDL i LDL i trójglicerydów w znacznym stopniu wpływa dieta, palenie papierosów, spożycie alkoholu oraz stres. Dlatego dla prawidłowej oceny wyników przestrzegaj zasad:

• przez 2 tygodnie utrzymuj stałą dietę, z zwyczajową zawartością tłuszczy,

• w przeddzień badania zjedz ostatni posiłek ok godziny 16 – badanie krwi powinno odbyć się 14- 16 godzin po ostatnim posiłku,

• w dniu badania należy być na czczo,

• krew do badania pobieraj zawsze w tym samym czasie najlepiej rano,

• przed pobraniem krwi nie zażywaj leków zmniejszających stężenie cholesterolu, cholesterolu HDL, trójglicerydów we krwi.