• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Rusza Centrum Szczepień przy WSSDz św. Ludwika w Krakowie

Od marca br najstarszy pediatryczny szpital w Polsce i jeden z trzech najstarszych dziecięcych szpitali w Europie otwiera Centrum Szczepień.  W ten sposób Małopolanie uzyskają dostęp do wielowymiarowego wsparcia w zakresie porad w dziedzinie szczepień.

 

W szczególności Centrum realizowało będzie zarówno podstawowe i zalecane szczepienia tak refundowane jak również nie refundowane przez NFZ.

Oferta podstawowa zawiera:
- porady dotyczące szczepień i profilaktyki przeciwmalarycznej przed planowaną podróżą
- układnie indywidualnego programu szczepień, także po powrocie i przed wyjazdem za granice
- możliwość uzyskania konsultacji gastroenterologicznej, alergologicznej, pulmonologicznej, neurologicznej i kardiologicznej przy problemach zdrowotnych przed planowaną podróżą.
- realizację szczepień wymaganych przy wyjazdach dzieci, młodzieży i studentów do zagranicznych szkół i uczelni, a także na wyjazdy wakacyjne.
- wykonywanie szczepień niemowląt, dzieci i młodzieży, a także profilaktyka dla całej rodziny - w tym przyszłych matek
- szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi lub błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, WZW A, WZW B, durowi brzusznemu, cholerze, meningokokom, wściekliźnie, żółtej gorączce, ospie wietrznej, odrze, śwince, różyczce, Wirusowi Brodawczaka Ludzkiego (HPV), zakażeniom pneumokokowym, zakażeniom meningokokowym, zakażeniom Haemophilus Influenzae Typu B, kleszczowemu zapaleniu mózgu, grypie.
Centrum Szczepień przyjmować będzie pacjentów z całego kraju, wydaje żółte książeczki i umożliwia wykonanie badań w celu zweryfikowania uzyskanej odpowiedzi immunologicznej (w przypadku niektórych szczepień).

Zaszczep się przeciwko kleszczom
Wraz z otwarciem Centrum Szczepień przeprowadzana jest akcja:  „Zaszczep się przeciwko kleszczom”, w ramach której dzieci i młodzież może być bezpłatnie zaszczepiona przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Nie bez powodu na termin akcji wybrano marzec, gdyż - jak twierdzi Dr Hanna Czajka – Kierownik Poradni Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka,  WSSDz św. Ludwika – to jest optymalny okres na aplikację tej szczepionki. Ochrona organizmu ludzkiego uaktywnia się wtedy w czasie największej aktywności kleszczy, które jak wiemy mogą powodować wiele poważnych chorób zakaźnych.

W podróż z dzieckiem
Dużą grupę pacjentów Centrum stanowić będą rodziny z dziećmi, które planują swój urlop w atrakcyjnych turystycznie, aczkolwiek zupełnie odmiennych klimatycznie i epidemiologicznie krajach. Lekarze specjaliści Szpitala św. Ludwika zauważają, że dzieci najczęściej chorują podczas tzw. trampingów odbywających się po krajach Ameryki Południowej, Afryki Centralnej i Południowej. Głównym zagrożeniem jest dla nich wtedy malaria, zatrucia pokarmowe, poparzenia, choroby skóry. Dlatego niezwykle ważne są szczepienia przed wyjazdem. Rozmowy przeprowadzane z rodzicami naszych pacjentów pokazały, że brakuje ogólnej świadomości oraz poradników, w których rodzice mogliby znaleźć pożyteczne informacje na temat tego, jak przygotować dzieci do wyjazdu, który niesie ze sobą zmiany klimatu czy wody. Warto sprawdzać, jakie szczepienia są zalecane do danego państwa.  W pełni zabezpieczyć można się dzięki Programowi Szczepień Ochronnych – dodaje dr Czajka. Do dyspozycji rodziców nieodpłatnie dostępna jest w Centrum specjalna broszura informacyjna, omawiającą większość aspektów związanych z medycyną podróży.

Dyrekcja i lekarze Centrum Szczepień przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie zachęcają do konsultacji z lekarzami pierwszego kontaktu oraz pracownikami Centrum, którzy poradzą jakie szczepionki dziecko powinno otrzymać przed wyjazdem lub ewentualnie jakie lekarstwa zabrać ze sobą oraz do korzystania z mini poradnika „Podróż z dzieckiem. Jak się przygotować i jak postępować podczas rodzinnej podróży”, bezpłatnie udostępnianego wszystkim zainteresowanym w siedzibie szpitala przy ul. Strzeleckiej 2 w Krakowie.

Przed kolonią i obozem
W trosce o zdrowy i bezpieczny wypoczynek pociech, warto przed letnimi wyjazdami, zwłaszcza na obozy sportowe odbyć konsultacje lekarskie. Pozwoli to nie tylko oszacować stan zdrowia i wydolność organizmu, ale również wykryć ewentualne dolegliwości. Chcemy uniknąć sytuacji w których wysportowana młodzież ulega kontuzjom lub cierpi na dolegliwości wynikające z braku odpowiedniego diagnozowania czy braku wczesnej diagnozy w ogóle – informuje dr Piotr Staszak - Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Otwartego i Diagnostyki Pomocy WSSDz św. Ludwika w Krakowie.

Centrum Szczepień czynne jest we wtorki i czwartki w godzinach 15.00 – 18.00.
Wymagana jest wcześniejsza telefoniczna rezerwacja terminu, której można dokonać
od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 17.00 pod numerem telefonu: + 48 604 305 217.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś18
Wczoraj34
Wizyt w tygodniu53
Wizyt w miesiącu1386
Łącznie wizyt1118320