Japoński Dzień Dziecka z Muzeum Manggha

Finał akcji "Szpital Tysiąca Żurawi".
W tym roku Szpital św. Ludwika obchodzi aż dwa razy Dzień Dziecka! Oprócz tradycyjnego
1 czerwca, w dniach 10-12 maja świętujemy Japoński Dzień Dziecka.

Pomysł zrodził się w związku z przyłączeniem się Szpitala św. Ludwika wspólnie z Zespołem Szkół Specjalnych nr 2 do akcji „Tsuru” na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Japonii, organizowanej przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Gazetę Wyborczą.

Zostało złożonych 500 papierowych żurawi-origami jako gest solidarności z Kesennumą, zaprzyjaźnionym z Krakowem miasteczkiem, które legło w gruzach.

Japoński Dzień Dziecka (Kodomo-no hi) tradycyjnie przypada na dzień 5 maja. Wtedy to można zobaczyć w Japonii powiewające na wietrze, zawieszone u masztów wielkie karpie-latawce (koinobori). W 1997 roku Kesennuma przekazała Muzeum Manggha 200 karpi-latawców.

Stara japońska legenda mówi, że tylko karpie, spośród wszystkich ryb, zgodziły się płynąć w górę rwącej rzeki Huanh He. Pokonując własne słabości, po przepłynięciu pod prąd najtrudniejszego odcinka zamieniły się w uskrzydlone smoki, w silne zwierzęta obdarzone nadzwyczajną dobrocią i wiarą.

Dlatego w Japonii rodzice wieszają z okazji dnia dziecka karpie-latawce, składając tym samym życzenia pomyślności, aby tak jak karpie ich dzieci posiadały siłę woli, stawiały czoła przeciwnościom losu, aby były pełne dobroci i odwagi.

My również kierujemy życzenia do naszych Pacjentów:

Drogie Dzieci, bądźcie zawsze dzielne, tak jak dzielne są karpie koinobori!

Na dzieci czeka wiele atrakcji, m.in. baśnie i legendy japońskie, warsztaty ikebany, przymierzanie kimon, wiązanie chusty furoshiki, warsztaty origami, kirigami, kolorowanki, filmy i prezentacje multimedialne poświęcone Japonii oraz zabawy z nagrodami.

Dzieciom będą towarzyszyły trójwymiarowe tekturowe zwierzęta – żyrafa i słoń - japońskiej marki Muji, ofiarowane Szpitalowi św. Ludwika przez Muzeum Manggha zgodnie z życzeniem MujiPolska (www.muji.com.pl). Tektura, z której zostały wykonane pochodzi z recyclingu.

Życzymy wszystkim udanej zabawy!

szpital

Zespół Szkół Specjalnych nr 2

LOGO__manggha

logo_FL

S Z P I T A L

T Y S I Ą C A  Ż U R A W I

tsuru

Finał akcji „Szpital Tysiąca Żurawi”

„Na twoich skrzydłach napiszę: Nadzieja…”

Akcja charytatywna „Szpital Tysiąca Żurawi”, będąca częścią akcji „Tsuru” na rzecz ofiar tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w Japonii, zakończyła się w dniu 15 kwietnia.

Finał „Tsuru” nastąpił 17 kwietnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w obecności Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz pod patronatem medialnym „Gazety Wyborczej”. W sumie złożono prawie 12 tys. żurawi-origami, w tym żurawie pary prezydenckiej Bronisława i Anny Komorowskich, Anny Dymnej, Grzegorza Turnaua i wielu wielu innych. Papierowe ptaki połączone w tysiące polecą do japońskiej Kesennumy.

Akcja „Szpital Tysiąca Żurawi” była przedsięwzięciem zorganizowanym wspólnie z Zespołem Szkół Specjalnych nr 2. Włączyły się do niej chore dzieci i ich rodzice, pracownicy obu instytucji, a także rodziny pracowników.

500 żurawi zostało uroczyście przekazanych do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przez dwójkę dzieci-pacjentów Szpitala św. Ludwika z Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

Nasi podopieczni chętnie i ze współczuciem składali i ozdabiali papierowe ptaki, aby mogły spełnić się marzenia rówieśników z Japonii. Była to dla nich okazja do wysiłku woli, do przekroczenia własnego cierpienia i wyboru dobra. „Szpital Tysiąca Żurawi” pokazał dobitnie, że dzieci chore są zdolne do wyrażania współczucia i gestów solidarności, zarazem pozwolił im poczuć się potrzebnymi i wartościowymi.

Niech nasze żurawie połączą się z innymi w upragniony tysiąc, niech będą darem Nadziei!