• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Program Promocji Zdrowia Bezpieczne i zdrowe wakacje - zakończony sukcesem!

Program Promocji Zdrowia „Bezpieczne i zdrowe wakacje” realizowany od maja do lipca br. przez Szpital św. Ludwika wspólnie z Zespołem Szkół Specjalnych nr 2 w Krakowie zakończył się sukcesem: w sumie zrealizowano 51 imprez z prawie tysiącem uczestników. W programie wzięli udział pacjenci w wieku od 3 do 18 lat hospitalizowani w oddziałach szpitalnych.

Był to pierwszy tego typu kompleksowy program promujący zdrowie realizowany w Szpitalu, którego cele koncentrowały się na kształtowaniu bezpiecznych i prozdrowotnych postaw u dzieci podczas wypoczynku wakacyjnego.

Zaletę Programu stanowiło wieloaspektowe podejście do zaproponowanej tematyki, interaktywne metody prowadzenia zajęć oraz pakiet imprez towarzyszących. Dzieci uczestniczące w zajęciach zostały wyposażone w wiedzę oraz praktyczne umiejętności w zakresie zapobiegania zagrożeniom i zdarzeniom niepożądanym mogącym wystąpić podczas wakacji.

Przygotowana oferta zajęć była bardzo bogata i różnorodna, dominowały w niej spotkania o charakterze edukacyjnym, których treści obejmowały między innymi zagadnienia związane z bezpieczeństwem komunikacyjnym, bezpieczeństwem przeciwpożarowym, bezpiecznym zachowaniem nad wodą oraz bezpiecznym kontaktem z psem.

Wśród imprez edukacyjnych można wymienić zajęcia przygotowane przez Komendę Miejską Policji w Krakowie: Miasteczko komunikacyjne dla dzieci młodszych, Jazda bez alkoholu dla młodzieży, czy też zajęcia poświęcone kontaktom z psami: Bezpieczny kontakt z psem, przeprowadzone przez Ośrodek Terapii Wsparcie. Pacjentów odwiedził również pies-ratownik wodny, Cynamon, mistrz Polski w klasie juniorów.

Starano się ponadto rozbudzać zainteresowania, zachęcając dzieci do podejmowania w czasie wakacji nowych aktywności, jak na przykład origami. Warsztaty plastyczne Wakacyjne origami prowadziło Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manngha. Do nurkowania zaś, zachęcał Akademicki Klub Podwodny AGH Krab.

Dzieci miały też możliwość podczas warsztatów kreatywnych Tańcowała igła z nitką zdobycia umiejętności projektowania, a następnie własnoręcznego uszycia torby na plażę i futerału na okulary słoneczne. Zajęcia te wywołały dużo pozytywnych emocji i dały okazję do zdobycia zupełnie nowych doświadczeń.

Odbyło się również kilka imprez towarzyszących: konkursy plastyczne: Wakacje moich marzeń, imprezy okolicznościowe i terapeutyczne. Przykładem może być dwudniowy event Świętowanie na cztery łapy z okazji Światowego Dnia Psa z udziałem psów terapeutycznych, Winny i Bruna. O chorych dzieciach pamiętały również Czerwone Noski z Fundacji Clown w Szpitalu, odwiedzając pacjentów w oddziałach ze sprawdzonym na całym świecie programem terapii śmiechem.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, często zadawały pytania, zgłaszały się do wykonywania zadań, włączały się w proponowane aktywności. W efekcie zostały przygotowane do zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom i stały się bardziej świadome potencjalnych zagrożeń oraz konsekwencji nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa wypoczynku letniego.

Przy realizacji tego typu programów promocyjnych w tak specyficznym środowisku, jakim jest szpital, należy zawsze pamiętać o ich terapeutycznym oddziaływaniu. Dla chorego dziecka pobyt w szpitalu często wiąże się z inwazyjnymi i bolesnymi badaniami, czemu towarzyszy psychologiczna sytuacji przymusu i izolacji. Dlatego tak ważne było, że dzieci po udziale w spotkaniach wracały do sal szpitalnych uśmiechnięte, wyciszone i bardziej pewne siebie. To dowód na to, że przygotowane aktywności skutecznie odwróciły ich uwagę od problemów hospitalizacji i ułatwiły odreagowanie napięć.

Jeszcze jedną wartością dodaną Programu „Bezpieczne i zdrowe wakacje” był udział w nim rodziców i opiekunów dzieci (łącznie 417 osób). Uczestnicząc w zajęciach, mogli oni poszerzyć i uporządkować swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa wakacyjnego, wielu z nich zadawało prowadzącym pytania, dzieliło się własnymi doświadczeniami. Wyrażali swoją wdzięczność i wypowiadali się o konieczności podejmowania tego typu działań w szpitalach, gdyż, jak podkreślali, mogli osobiście doświadczyć ich wpływu oraz zobaczyć wymierne efekty u własnych dzieci.

Tak bogata i zróżnicowana oferta była możliwa do przygotowania dzięki życzliwości i pomocy Partnerów: Akademickiego Klubu Podwodnego AGH Krab, Fundacji Czerwone Noski Clown – Clown w Szpitalu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Ośrodkowi Terapii Wsparcie, Sekcji Psów Ratowniczych WOPR Dąbrowa Górnicza, Stowarzyszeniu „Wolontariat św. Eliasza”, Straży Miejskiej w Krakowie, Wydziałowi Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Część zajęć przygotowali i przeprowadzili pracownicy Szpitala św. Ludwika i wychowawcy Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Krakowie.

Dzięki odniesionemu sukcesowi mamy podstawy zakładać, że zrealizowany Program Promocji Zdrowia „Bezpieczne i zdrowe wakacje” przyczyni się do udanego wypoczynku wakacyjnego naszych Pacjentów, którzy cali i zdrowi oraz pełni energii i zapału powrócą we wrześniu do swoich szkół!

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś52
Wczoraj34
Wizyt w tygodniu87
Wizyt w miesiącu1420
Łącznie wizyt1118354