• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Czego nie wiesz o FASD?

9 września obchodzone są Światowy Dzień FAS oraz Dzień Świadomości FASD mające na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Z okazji obchodów Światowego Dnia FAS Szpital Dziecięcy im św. Ludwika w Krakowie pragnie zwrócić uwagę społeczeństwa, a w szczególności przyszłych rodziców na występowanie tego problemu.

Z badań epidemiologicznych wynika, iż co trzecia ciężarna kobieta w Polsce pije alkohol. Co prawda około 2/3 Polaków spotkało się z informacją, że nawet najmniejsza dawka alkoholu w ciąży może być niebezpieczna dla płodu, ale ok. 32% Polaków spotkało się też z opinią, że niewielkie ilości alkoholu (zwłaszcza czerwonego wina) są korzystne dla kobiet w ciąży.

W Polsce co roku rodzi się ok. 900 dzieci z pełnoobjawowym FAS. Dziesięć razy więcej dzieci ma inne zaburzenia związane z alkoholem opisywane jako FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder - Poalkoholowe Uszkodzenie Płodu). Problem FASD jest wciąż mało znany w Polsce, rodzi sporo pytań i kontrowersji. Chcąc przybliżyć ten problem Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie postanowił zebrać najczęściej zadawane pytania na temat FASD i udzielić na nie kompleksowej odpowiedzi.

Od 9 września do 31 października można anonimowo wysyłać pytania oraz wątpliwości dotyczące FASD na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Specjaliści z Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii dla Dzieci z FASD działającego w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie w październiku br. udzielą odpowiedzi na najczęściej poruszane problemy i wszystkie odpowiedzi zostaną opublikowane na stronie www.dzieciecyszpital.pl.

Kilka informacji na temat FASD

Czym jest FASD?
Termin FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder) określa zespół objawów, mogących wystąpić u dzieci, których matki spożywały alkohol etylowy w czasie ciąży. FASD to inaczej zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń związanych z ekspozycja płodu na alkohol. Alkohol etylowy działając na nienarodzone dziecko powoduje powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, a przede wszystkim ośrodkowego układu nerwowego. Może także zagrażać jego życiu. Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego objawia się zaburzeniami neurorozwojowymi, w tym rozwoju emocjonalnego i mowy, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, upośledzeniem umysłowym, padaczką, ADHD, zaburzeniami z kręgu autyzmu, zaburzeniami w relacjach społecznych, skłonnością do uzależnienia od alkoholu i innych używek. Tak więc zaburzenia związane z ekspozycja płodu na alkohol mogę dotyczyć najważniejszych sfer funkcjonowania dziecka.

Medyczną diagnozę FAS potwierdzają cztery podstawowe kryteria:
  • udokumentowane picie alkoholu przez ciężarną,
  • przed i pourodzeniowy deficyt wzrostu, wagi i obwodu głowy,
  • uszkodzenie układu nerwowego, które manifestuje się jako upośledzenie funkcji ruchowych, intelektualnych i społecznych,
  • zespół fizycznych anomalii wyrażających się mniej lub bardziej widocznymi deformacjami budowy twarzy, kończyn, wadami narządów wewnętrznych.
Rodzaje FAS:
Wyróżniamy trzy rodzaje objawów FAS:
  • pełnoobjawowy FAS (objawia się anomaliami w budowie ciała dziecka takimi jak: brak rynienki podnosowej, wąska górna warga, szeroka nasada nosa, małogłowie, opóźnienie wzrostu)
  • częściowy FAS (mogą występować niewielkie anomalie w budowie ciała)
  • ARDN (mogą występować problemy z nauką, zaburzenia zachowania, impulsywność...)

Jeśli masz pytania dotyczące FASD wyślij je do 31 października br. na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , zapewniamy pełną anonimowość, w e-mailu nie musisz podpisywać się imienne. Masz pytania lub wątpliwości? Eksperci z Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii dla Dzieci z FASD udzielą kompleksowych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś22
Wczoraj12
Wizyt w tygodniu263
Wizyt w miesiącu691
Łącznie wizyt1115803