Dzień Bez Papierosa - akcja edukacyjna

27 maja w Pawilonie Jakubowskiego Szpitala św. Ludwika odbył się edukacyjny event, związany ze Światowym Dniem Bez Papierosa. W czasie jego trwania pacjenci poradni oraz członkowie ich rodzin mogli skorzystać z pomiarów i porad. Partnerem wydarzenia było Stowarzyszenie MANKO.

Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Manko, które udostępniło nam smokolizer, mogliśmy wykonywać pomiary poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Badanie jest niezwykle obrazowe i skierowane jest zwłaszcza do osób palących papierosy aktualnie i w przeszłości - uświadamia, że paląc wprowadzamy czad do organizmu. Zainteresowani mogli także skorzystać z pomiarów ciśnienia tętniczego krwi oraz porozmawiać i otrzymać materiały edukacyjne na temat wpływu dymu tytoniowego na zdrowie w każdym wieku. Nie zabrakło równiez informacji na temat palenia biernego, równie szkodliwego co aktywne. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jej sprawny i profesjonalny przebieg zawdzięczamy także studentkom pielęgniarstwa CM UJ, które włączyły się w działania Zespołu Promocji Zdrowia w ramach zajęć praktycznych  z tego właśnie zakresu. Wszystkim serdecznie dziękujemy.