• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Pokonaj cukrzycę!

Zespół Promocji Zdrowia zaprasza dorosłych i dzieci na bezpłatne pomiary poziomu glukozy w surowicy krwi, w piątek 8 kwietnia, w godz. od  9.00 do 12.00 na terenie Pawilonu Jakubowskiego.

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Stanowi on wyjątkową okazję do zaangażowania społeczności z całego świata do promowania działań, które mogą poprawić nasze zdrowie. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała, aby  tematem przewodnim tegorocznych obchodów była cukrzyca, i aby przebiegał on pod hasłem POKONAJ CUKRZYCĘ.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Na całym świecie cierpi na nią 350 mln osób (wg.WHO).

Chorują również dzieci, które prowadzą coraz bardziej siedzący tryb życia oraz stosują niewłaściwą dla zdrowia dietę.

Redukcja masy ciała, umiarkowana aktywność fizyczna oraz  zdrowa dieta , mogą nas uchronić przed zachorowaniem, zaś okresowe kontrolne badania poziomu glukozy we krwi,  pomogą wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości i jak najwcześniej podjąć leczenie.

Do cukrzycy dochodzi,  gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie jej wykorzystywać  w procesie metabolizmu cukrów. Dzięki insulinie glukoza wnika do komórek ustroju i jest w nich spalana w celu uzyskania niezbędnej dla organizmu energii. Brak insuliny lub jej nieprawidłowe działanie sprawia, że glukoza pozostaje w krwiobiegu, a jej stężenie wzrasta z czasem do szkodliwego dla zdrowia poziomu. Czynnikami  zwiększającymi ryzyko wystąpienia cukrzycy jest otyłość, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta. Liczba chorych na cukrzycę rośnie, a ich wiek znacznie się obniża. Należy dodać, że źle leczona lub nieleczona cukrzyca jest powodem wielu powikłań groźnych dla życia i zdrowia.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś52
Wczoraj34
Wizyt w tygodniu87
Wizyt w miesiącu1420
Łącznie wizyt1118354