• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Ostatni miesiąc bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom

Jeszcze przez miesiąc potrwa akcja bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom, która swoim zasięgiem obejmuje: powiat tarnowski, brzeski, wielicki, proszowicki, limanowski oraz miasta Kraków i Tarnów. Szczepienia odbywają się w ramach programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce, na który w tym roku Województwo Małopolskie przeznaczyło 500 tysięcy złotych.

 

- Samorząd województwa robi wszystko, by jak najlepiej dbać o zdrowie mieszkańców Małopolski – i to już od pierwszych dni ich życia. To dla nas najwyższy priorytet. Dlatego już od 7 lat realizujemy program szczepień przeciwko pneumokokom, który nie tylko wypełnia lukę w systemie świadczeń zdrowotnych, ale również pozwala na sfinansowanie szczepień szczególnie w rodzinach, których budżet nie pozwala na zakup dodatkowych szczepionek dla swoich pociech – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

Klaudia Kursa-Ulężałko, koordynator ogólny programu zdrowotnego ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie wskazuje, na jakie informacje powinni zwrócić uwagę zainteresowani akcją rodzice: Po pierwsze, należy pamiętać, że szczepienia w powiatach przeznaczone są dla dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia i są zameldowane na terenie jednego z uczestniczących w programie powiatów, a w niektórych przypadkach konkretnych gmin. Po drugie, trzeba sprawdzić, do kiedy dany powiat prowadzi akcję szczepień. Szczepienia mogą zakończyć się wcześniej w przypadku wyczerpania przewidzianej liczby dawek. Tak było chociażby w Nowym Sączu, gdzie właśnie zakończyła się akcja szczepień.

Wszystkie informacje dotyczące miejsc, dat i szczegółowych warunków uczestnictwa znajdują się na stronie www.profilaktykawmalopolsce.pl w zakładce szczepienia ochronne.

Oprócz przeprowadzonych akcji w poszczególnych powiatach, Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika organizuje szczepienia wyjazdowe do żłobków, klubów dziecięcych, ośrodków opiekuńczo-wychowawczych i rodzinnych domów dziecka z Małopolski, które przyłączyły się do programu. W listopadzie rozpocznie się druga tura szczepień.

Warto przypomnieć, że za sprawą rozporządzenia Ministra Zdrowia z listopada ubiegłego roku, szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym stały się obowiązkowe (bezpłatne). Dotyczy to jednak wyłącznie dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku. Dzieci, które urodziły się wcześniej nie są objęte nowymi wytycznymi, jednak program zdrowotny daje ich rodzicom możliwość bezpłatnego zaszczepienia swoich pociech.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś33
Wczoraj37
Wizyt w tygodniu169
Wizyt w miesiącu635
Łącznie wizyt1116727