• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Najmłodsi Małopolanie zaszczepieni przeciwko pneumokokom

Zakończyła się czwarta edycja wojewódzkiego programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce. Dzięki przeprowadzonej akcji zostało zaszczepionych aż 2636 dzieci, podano 3016 dawek bezpłatnej szczepionki w 55 żłobkach, klubach dziecięcych i ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, a także w 8 powiatach Małopolski. Na kompleksową realizację programu w tym roku samorząd województwa małopolskiego przekazał 900 tys. zł.

Dzięki środkom pochodzącym z budżetu województwa rodzice najmłodszych Małopolan pochodzących z Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza oraz z powiatów: tarnowskiego, proszowickiego, wielickiego, limanowskiego i brzeskiego mogli bezpłatnie zaszczepić swoje pociechy przeciwko pneumokokom i uchronić je tym samym przed tą niebezpieczną dla maluchów bakterią. Szczepieniem objęto również dzieci ze żłobków, klubów dziecięcych oraz ośrodków opiekuńczo-wychowawczych.

Aby lepiej chronić zdrowie i życie najmłodszych mieszkańców Małopolska już od niemal 7 lat angażuje się w akcję szczepień. Od 2014 roku natomiast realizuje własny program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom, z których korzystają maluchy do 3. roku życia. Tylko w tym roku udało nam się zaszczepić ponad 2600 dzieci i tym samym wesprzeć małopolskich rodziców, których budżet nie pozwalał na zakup dodatkowych szczepionek dla swoich pociech. Dzięki tej formie profilaktyki jesteśmy w stanie ograniczyć groźne, pochorobowe powikłania, a mali Małopolanie rosną zdrowo – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Jak wynika z przeprowadzonych podczas akcji ankiet, większość rodziców (68 proc.) po raz pierwszy skorzystała z propozycji województwa i wzięła udział w programie pneumokokowym. Aż 77 proc. zaszczepionych dzieci pochodzi z małych, małopolskich miejscowości, a 60 proc. rodziców maluchów przyznało, że nie decydowało się wcześniej na dodatkowe szczepienia przede wszystkim ze względów finansowych. Akcja profilaktyczna umożliwiała zaszczepienie dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2017 roku, które nie zostały objęte nieodpłatnymi szczepieniami obowiązkowymi w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

Warto zaznaczyć, że uzupełnieniem akcji szczepień była kampania informacyjno-edukacyjna – tłumaczy Klaudia Kursa-Ulężałko, koordynator programu zdrowotnego. Przez ostatnie sześć miesięcy materiały nt. pneumokoków oraz szczepień ochronnych pojawiały się w kinach, telewizji, radiu, prasie oraz internecie, w tym na blogach prowadzonych przez nasze ambasadorki: homeandbaby.pl, mamapediatra.blog.pl, doktormagda.pl, slodkamamawformie.blog.pl, oraz fundację Trasa dla bobasa. Plakaty i ulotki informacyjne były dystrybuowane we wszystkich miejscach, w których szczepiono dzieci. Udało nam się dotrzeć do około 200 tys. mieszkańców Małopolski.

Szczegóły dotyczące realizacji programu znajdują się na www.profilaktykawmalopolsce.pl w zakładce szczepienia ochronne.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś52
Wczoraj34
Wizyt w tygodniu87
Wizyt w miesiącu1420
Łącznie wizyt1118354