Relacja z konferencji nt. szczepień ochronnych

W poniedziałek 13 października 2014 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odbyła się konferencja na temat szczepień ochronnych pt. Rola Jednostek Samorządu Terytorialnego w poprawie dostępności do szczepień ochronnych.

Celem konferencji było przedstawienie stanu dotychczas realizowanych działań przez samorządy lokalne i uzyskanych efektów oraz dyskusja nad możliwościami działań zmierzających do poprawy stanu zdrowia najmłodszych mieszkańców Małopolski.

Prelegentami podczas konferencji byli:
  • Wojciech Kozak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego,
  • Sabina Szafraniec, Prezes Stowarzyszenia Parasol dla Życia,
  • dr Hanna Czajka, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie,
  • Anita Orzeł-Nowak, Zastępca Dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego,
  • Anna Dusza‐Ciechanowska, Ekspert Samorządowy,
  • Lidia Gądek, lekarz rodziny, Poseł RP,
  • Andrzej Kuczara, Prezes Zarządu Fundacji Aby Żyć,
  • Tomasz Jan Prycel, Market Access Audit.

Podczas konferencji, problematykę zakażeń pneumokokowych przedstawiła dr Hanna Czajka z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie, będąca jednocześnie autorką opracowanego w 2014 roku z inicjatywy Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce. Podczas swojego wystąpienia dr Czajka podkreślała, podkreśla, że szczepienia przeciwko pneumokokom są bezpieczne i skuteczne. Szczepienia ochronne nie tylko zmniejszają ryzyko wystąpienia groźnych chorób wywołanych przez pneumokoki, ale też mają pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia całego społeczeństwa. Dr Czajka podając za przykład Kielce podkreślała, że wartym naśladowania jest program profilaktyki zakażeń pneumokokowych realizowany od roku 2006 w całej populacji niemowląt zamieszkałych w Kielcach. W krótkim okresie po wprowadzeniu tego programu osiągnięto poprawę stanu zdrowotnego dzieci, a także całej populacji mieszkańców Kielc, zbliżoną do efektów uzyskanych w krajach, które objęły profilaktyką pneumokokową całą populację dzieci.