• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Relacja z I etapu realizacji Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2014 r.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im św. Ludwika w Krakowie uprzejmie informuje o przeprowadzeniu realizacji I etapu Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2014 r.

Głównym i nadrzędnym celem programu jest poprawa stanu zdrowia dzieci zamieszkałych na terenie Małopolski poprzez przeprowadzenie skutecznych szczepień przeciwko pneumokokom. Aby w pełni możliwa była realizacja głównego celu programu konieczne było określnie celów szczegółowych i połączenie ich z odpowiednią kampanią edukacyjno-informacyjną.

Cele szczegółowe programu oraz kampanii edukacyjno-informacyjnej to:
  • uzyskanie możliwie najwyższej frekwencji podczas szczepień,
  • redukcja nosicielstwa i zmniejszenie zachorowań na infekcje pneumokokowi,
  • zmniejszenie ilości hospitalizacji dzieci młodszych z powodu chorób wywołanych pneumokokami.

Dla zwiększenia wiedzy rodziców i opiekunów na temat szczepień, a tym samym uzyskania wysokiego procentu zrealizowanych szczepień, przed rozpoczęciem Programu rodzice otrzymali stosowne materiały edukacyjne. W materiałach edukacyjnych podkreślano, że pneumokokowe zakażenia inwazyjne charakteryzują się występowaniem poważnych chorób oraz powikłań, dlatego najlepszym sposobem na ich uniknięcie są szczepienia ochronne. Przed przystąpieniem do Programu rodzice otrzymali: ulotki, broszury edukacyjne oraz naklejki dla dzieci. Dodatkowo akcja informacyjno-edukacyjna wzmocniona była plakatami, które informowały o szczegółach dotyczących Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2014 r. i terminów realizacji szczepień w konkretnych placówkach.

Akcja informacyjno-edukacyjna przyniosła bardzo dobre rezultaty, podczas I etapu Programu zaszczepionych zostało 347 dzieci uczęszczających do żłobków lub klubów dziecięcych z takich miejscowości jak: Jasień, Chrzanów, Nowy Sącz, Kęty, Zakopane, Frydrychowice, Oświęcim , Wieliczka, Niepołomice, Bochnia, Rabka-Zdrój, Bukowno, Limanowa, Laskowa, Olkusz, Wadowice, Niegowić, Skawina, Myślenice, Liszki, Trzebinia, Nowy Targ, Michałowice, Chełmiec, Miechów, Tarnów, Chełmiec, Libiąż.

Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce, spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem przez rodziców. Podczas szczepień wykonywanych przez pielęgniarki posiadające stosowne uprawnienia zawodowe, rodzice proszeni zostali o wypełnienie ankiety, która miała na celu zbadanie ich wiedzy na temat szczepień oraz Programu. Zdecydowana większość rodziców, dzieci które już zostały zaszczepione jest zadowolona z udziału w Programie i pragnie, żeby Program był kontynuowany w przyszłości.

Szczegóły dotyczące programu znaleźć można na stronie internetowej www.profilaktykawmalopolsce.pl.

Program realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

grafika_artyku_4_-_relacja_ii

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś1
Wczoraj34
Wizyt w tygodniu109
Wizyt w miesiącu1045
Łącznie wizyt1120079