• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Podsumowanie Programu Zdrowotnego profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie zakończył Program Zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce, w 2015 roku. W okresie od czerwca do grudnia Szpital realizował przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego kampanię edukacyjno-informacyjną w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z regionu oraz szczepienia ochronne przeciwko zakażeniom HPV dziewcząt w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzinnych domach dziecka w Małopolsce.

"Profilaktyka jest zawsze lepsza od leczenia" - taka myśl była obecna w czasie każdego wykładu dla uczniów, rodziców czy nauczycieli z krakowskich gimnazjów wylosowanych do przeprowadzenia wykładu na temat zakażeń wirusem HPV. Kampania edukacyjno-informacyjna opierała się nie tylko na szkoleniach. Składały się na nią również materiały dostarczone do wszystkich zaangażowanych i będących w grupie docelowej podmiotów - broszury, tematycznie zróżnicowane fact sheets, kalendarze na 2016 rok przypominające o roli regularnych badań i szczepień w kwestii m.in. profilaktyki raka szyjki macicy, bannery informacyjne do zamieszczenia na stronach internetowych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do kampanii zgłosiło się łącznie 96 małopolskich szkół, których uczniowie wzięli również udział w konkursie na najlepszą prezentację oraz film na temat profilaktyki zakażeń HPV. Zwycięzcami konkursu w kategorii Prezentacja Multimedialna zostali: Julia Grochola oraz Miłosz Puścizna reprezentujący Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jadownikach. W kategorii film zwyciężyła Małgorzata Makocka reprezentująca Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie. Więcej informacji na temat laureatów konkursu oraz ich prac można znaleźć na stronie internetowej Szpitala im. św. Ludwika - dzieciecyszpital.pl oraz
profilaktykawmalopolsce.pl

Oprócz działań edukacyjnych Szpital starał się jak najszerzej rozpropagować ideę Programu Zdrowotnego w czym pomagali m.in. patroni medialni - Radio Kraków, Gazeta Krakowska, MTV24, Puls Olkusza, Sądeczanin.pl, Tarnowska.TV, Wieści Miechowskie, Wieści Wolbromskie oraz patroni honorowi - Marszałek Województwa Małopolskiego, Polski Komitet Zwalczania Raka, Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, Koalicja na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Burmistrz Miasta Bochnia, Burmistrz Miasta Brzesko, Burmistrz Miasta Gorlice, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Wójt Gminy Oświęcim, Prezydent Miasta Tarnowa, Burmistrz Miasta Zakopane. W ramach działań medialnych powstał animowany film o charakterze edukacyjnym, 30. sekundowy spot internetowy, dwa spoty radiowe emitowane w regionalnej rozgłośni Radio Kraków oraz dwa odcinki Magazynu Medycznego w TVP Kraków poświęcone tematyce zakażeń HPV. Wszystkie materiały dostępne są na stronie internetowej profilaktykawmalopolsce.pl.

Równorzędnym w stosunku do kampanii działaniem były szczepienia ochronne przeciwko zakażeniom wirusem HPV dziewcząt z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzinnych domów dziecka z Małopolski. Każde szczepienie było poprzedzone rozmową z lekarzem oraz wręczeniem materiałów związanych ze wspomnianą tematyką. Podano 220 dawek szczepionki.

O powodzeniu realizacji kampanii świadczą wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów oraz dorosłych (rodzice, nauczyciele), z których wynika, że ok. 76% uczniów, którzy wzięli udział w wykładzie, uważa że programy zdrowotne dot. profilaktyki zakażeń HPV powinny być realizowane w przyszłości, podobnego zdania jest ok. 87% dorosłych uczestniczących w spotkaniu edukacyjnym, ok. 85% uczniów poleciłoby udział w programie swoim koleżankom i kolegom, a ok. 86% dorosłych poleciłoby go innym rodzicom i opiekunom.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś22
Wczoraj34
Wizyt w tygodniu57
Wizyt w miesiącu1390
Łącznie wizyt1118324