• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Zakończenie realizacji Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2015 r.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im św. Ludwika w Krakowie oraz Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego uprzejmie informują o zakończeniu Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2015 r.

W tym roku do Programu realizowanego w Małopolsce przystąpiło 3 Miasta: Tarnów, Kraków, Nowy Sącz i 3 Powiaty: Tarnowski, Wielicki, Brzeski oraz 20 gmin. Wariant powiatowy adresowany był do dzieci zamieszkałych na terenie Małopolski nie starszych niż 3 lata. Dokładne kryteria wieku dzieci zostały określone indywidualnie przez realizatorów wariantu powiatowego.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im św. Ludwika w Krakowie zrealizował wariant Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2015, przeznaczony dla dzieci do lat 5 z placówek opiekuńczo-wychowawczych na terenie Małopolski oraz żłobków z wyjątkiem terenu Miasta Krakowa (posiada w własny Program). Programem szczepień objęte zostały dzieci uczęszczające do żłobków lub klubów m.in. z takich miejscowości jak: Bochnia, Brzesko, Bukowno, Chrzanów, Frydrychowice, Laskowa, Limanowa, Michałowice, Miechów, Myślenice, Niegowić, Niepołomice, Nowy Sącz, Nowy Targ, Olkusz, Oświęcim, Rabka Zdrój, Radgoszcz, Rybna, Skawina, Spytkowice, Stara Wieś, Śledziejowice, Tarnów, Trzebinia, Wieliczka, Żabno. W sumie rozdysponowano 615 szczepionek.

Głównym i nadrzędnym celem programu była poprawa stanu zdrowia dzieci zamieszkałych na terenie Małopolski poprzez przeprowadzenie skutecznych szczepień przeciwko pneumokokom.

Dla zwiększenia wiedzy rodziców i opiekunów na temat szczepień przeprowadzone zostały kampanie informacyjno-edukacyjne w telewizji (kampania spotów TV emitowana w TVP Kraków oraz 2 odcinki Magazynu Medycznego), w radiu (kampania spotów emitowana w Radio Kraków), w prasie, na portalach internetowych, na portalach społecznościowych, na stronach stowarzyszeń i fundacji działających w obszarze profilaktyki zdrowotnej. Dodatkowo w internecie przeprowadzona została profilowana kampania google adwords.

Rodzice oraz opiekunowie otrzymali od realizatora Programu: ulotki informacyjne, broszury edukacyjne oraz naklejki dla dzieci. Dodatkowo akcja informacyjno-edukacyjna wzmocniona była plakatami, które informowały o szczegółach realizacji Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2015 r. i terminów wykonywania szczepień wyjazdowych w konkretnych placówkach oraz informacji o realizatorach programu szczepień w powiatach.

Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce, spotkał się z bardzo dużym uznaniem rodziców. Podczas szczepień wykonywanych, po uprzedniej konsultacji lekarskiej, przez pielęgniarki posiadające stosowne uprawnienia zawodowe, rodzice proszeni zostali o wypełnienie kwestionariusza ankiety, który miał na celu zbadanie ich wiedzy na temat szczepień oraz realizowanego Programu. Analiza ankiet wykazała, że ponad 89% rodziców zdeklarowało, iż poleciłoby udział w Programie rodzicom i opiekunom innych dzieci. Ponad 89% rodziców, dzieci które już zostały zaszczepione jest zadowolona z udziału w Programie, ponad 90% rodziców pragnie, żeby Program był kontynuowany w przyszłości.

Szczegóły dotyczące realizacji programu znajdują się na stronie internetowej www.profilaktykawmalopolsce.pl.

 logo_UMWM

 Program realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś52
Wczoraj34
Wizyt w tygodniu87
Wizyt w miesiącu1420
Łącznie wizyt1118354