• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Ruszył Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce 2016

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im św. Ludwika w Krakowie oraz Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego informują o kontynuacji Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2016 r. 

Głównym celem programu, który powstał z inicjatywy Województwa Małopolskiego jest poprawa stanu zdrowia dzieci zamieszkałych na terenie Małopolski dzięki przeprowadzeniu skutecznych szczepień przeciwko pneumokokom.

 

Współpracę  z Województwem Małopolskim przy realizacji programu, zadeklarowało w tym roku 9 jednostek samorządu terytorialnego: miasta: Nowy Sącz, Tarnów i Kraków oraz powiaty: tarnowski, brzeski, krakowski, proszowicki, nowotarski i wielicki.  

Program adresowany jest do dzieci zamieszkałych na terenie Małopolski, nie starszych niż 3 lata. Dokładne kryteria wieku dzieci i czas realizacji wariantu powiatowego zostaną określone indywidualnie przez powiaty, które będą brać udział w  programie. W ramach współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego Województwo Małopolskie zapewnia: pomoc finansową (dofinansowanie do dawek szczepionki), wsparcie merytoryczne oraz kampanię informacyjno-edukacyjną. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przekaże powiatom w ramach programu łącznie 500 tys. zł.

Realizatorzy Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2016 r., którzy będą realizować szczepienia w poszczególnych powiatach, zostaną wyłonieni przez jednostki samorządu terytorialnego w drodze konkursu.

Oprócz tego Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im św. Ludwika w Krakowie realizować będzie wariant Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2016, przeznaczony dla dzieci do 5 lat z małopolskich placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz żłobków  (z wyjątkiem terenu Miasta Krakowa, które posiada w własny program). Województwo Małopolskie pokrywa koszty zakupu szczepionki, usługi medycznej, zabezpieczenia specjalistycznego transportu (dzieci będą szczepione w żłobkach, klubach dziecięcych itp., co pozwala na pełną dostępność do szczepień ochronnych, bez nadmiernego angażowania rodziców i opiekunów dzieci). Program szczepień wykonywany przez  WSSDz. im. św. Ludwika będzie realizowany do 12.12.2016 r lub do wyczerpania szczepionek. Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce zakłada:

  • uzyskanie możliwie najwyższej frekwencji podczas szczepień,
  • redukcję nosicielstwa i zmniejszenie zachorowań na infekcję pneumokokową,
  • zmniejszenie liczby hospitalizacji dzieci młodszych z powodu chorób wywołanych pneumokokami.

Szczegóły programu znaleźć można na stronie www.profilaktykawmalopolsce.pl.

Odpowiedzi na pytania można uzyskać również od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-14:00,  pod numerem telefonu + 48 12 430 34 72.

Autorem i koordynatorem merytorycznym Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce jest  dr n. med. Hanna Czajka - absolwentka Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie, pediatra, specjalista chorób zakaźnych z wieloletnim doświadczeniem. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego, członek Grupy Doradczej ds. Szczepień Ochronnych Europy Środkowej (CEVAG). Od lipca 2007 r. dr Hanna Czajka kieruje Poradnią Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, która realizuje zadania konsultacyjnej poradni ds. szczepień ochronnych.

pneumokoki banner 2016

 

logo  woj 

Program realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

logo tvp 3 krakow

 Patronat medialny TVP 3 Kraków.

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś52
Wczoraj34
Wizyt w tygodniu87
Wizyt w miesiącu1420
Łącznie wizyt1118354