• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Z myślą o dzieciach z mukowiscydozą

Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie może zapewnić jeszcze lepszą opiekę dzieciom zmagającym się z mukowiscydozą. Jest to możliwe za sprawą Fundacji MATIO, która w poniedziałek 20 kwietnia przekazała WSSDz im. św. Ludwika system do drenażu układu oddechowego THE VEST wraz z 8 kamizelkami szpitalnymi. System pomimo, że jest znany od lat 90-tych XX wieku, wykorzystywany jest jedynie w 6 szpitalach w Polsce.

System The Vest® wspomaga ewakuację wydzieliny z płuc poprzez wysokiej częstotliwości oscylację ściany klatki piersiowej (ang. high freuqency chest wall oscillation – HFCWO). System składa się z nadmuchiwanej kamizelki połączonej przewodami  powietrznymi z generatorem impulsów powietrza. Generator szybko nadmuchuje i wypuszcza powietrze z kamizelki, delikatnie uciskając i rozluźniając ścianę klatki piersiowej, nawet 20 razy na sekundę. Proces ten zwiększa przepływ powietrza w drogach oddechowych, wywołując tym samym „mikro kaszel”, który wypiera śluz ze ścian oskrzeli, rozrzedza go i przesuwa w kierunku centralnych dróg oddechowych, skąd w łatwy sposób można go usunąć poprzez kaszel lub odessanie. Korzystanie z kamizelek drenażowych usprawnia usuwanie wydzieliny płucnej, stabilizuje i poprawia funkcjonowanie płuc, poprawia tolerancję na ćwiczenia, a także zmniejsza zachorowalność na zapalenie płuc.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie jest jedynym w Małopolsce szpitalem prowadzącym badania przesiewowe w kierunku mukowiscydozy. Dzięki wsparciu Fundacji MATIO i systemowi do drenażu układu oddechowego jesteśmy w stanie zrobić jeszcze więcej dla małych pacjentów z mukowiscydozą  i skrócić ich pobyt w szpitalu - komentuje Dyrektor WSSDz im. św. Ludwika Stanisław Stępniewski.

Od wielu lat współpracujemy z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym im. św. Ludwika Krakowie – dodaje Prezes Fundacji MATIO Paweł Wójtowicz. - Dzięki stałemu kontaktowi możemy dowiadywać się o potrzebach naszych podopiecznych, którzy tam przebywają. Cieszy nas,

że możemy pomóc chorym na mukowiscydozę przekazując ten nowoczesny sprzęt, zwłaszcza że są to pacjenci z różnych rejonów Polski. Właściwa i konsekwentna rehabilitacja jest równoważna leczeniu farmaceutycznemu, a system do drenażu układu oddechowego stanowi tu istotny element wspomagający.

System do drenażu układu oddechowego pomaga nie tylko pacjentom z mukowiscydozą, ale również m.in. z porażeniem mózgowym, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), astmą, rozedmą płuc czy w przypadku zależności od respiratora. 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś33
Wczoraj37
Wizyt w tygodniu169
Wizyt w miesiącu635
Łącznie wizyt1116727