• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Kamizelki z supermocą!

Kamizelki z super mocą? Tak! Wie o tym m.in. Fundacja MATIO oraz Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie. Kamizelki, które pomagają małym pacjentom chorym na mukowiscydozę,  możemy niewątpliwie zaliczyć do kategorii „super” w dziedzinie zdrowia.  W taki sam sposób można określić działalność Fundacji MATIO, która od 20 lat pomaga dorosnąć chorym na mukowiscydozę. Pomaga m.in. pacjentom Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika, któremu przekazała 2 marca b.r. 10 kamizelek drenażowych, a rok wcześniej cały system do drenażu układu oddechowego THE VEST, wykorzystywany jedynie w 7 szpitalach w Polsce.

Od 29 lutego do 6 marca trwa XV Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy, którego inicjatorem jest Fundacja MATIO. Tegoroczna edycja zwraca uwagę na dorosłych z mukowiscydozą informując: Dla Ciebie 20 lat to początek, dla Nich jedna z nieprzekraczalnych barier. Mukowiscydoza wyznacza granice. Zrozum jak ważne jest pomóc im dorosnąć. Fundacja MATIO robi to od XX lat. System do drenażu układu oddechowego jest bardzo pomocny w leczeniu. Korzystanie z kamizelek drenażowych usprawnia usuwanie wydzieliny płucnej, stabilizuje i poprawia funkcjonowanie płuc, poprawia tolerancję na ćwiczenia, a także zmniejsza zachorowalność na zapalenie płuc.

Jesteśmy jedynym w Małopolsce ośrodkiem, który prowadzi poradnię leczenia mukowiscydozy, realizujemy program przesiewowy na terenie trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, którego celem jest wczesne wykrywanie mukowiscydozy. Wszystkie dzieci wymagające hospitalizacji są przyjmowane do szpitala. Dzięki wsparciu Fundacji MATIO jesteśmy w stanie zrobić jeszcze więcej nie tylko dla małych pacjentów z mukowiscydozą, ale również dla dzieci, których podstawowym problemem zdrowotnym jest zaleganie wydzieliny w układzie oddechowym - komentuje Zastępca Dyrektora WSSDz im. św. Ludwika ds. Lecznictwa Otwartego i Diagnostyki lek. Piotr Staszak.

Fundacja MATIO od wielu lat dba o to, by wszystkie ośrodki leczenia mukowiscydozy spełniały standardy w zakresie kontroli infekcji i środków zapobiegających infekcjom krzyżowym.  Dzięki przekazaniu kamizelek jednopacjentowych, chcemy zapewnić najwyższe standardy higieniczne chorym na mukowiscydozę, dla których wszelkie infekcje są bardzo groźne – komentuje Prezes Fundacji MATIO Paweł Wójtowicz.


***

Czym jest mukowiscydoza?

Jest to najczęściej występująca choroba genetyczna u ludzi. Należy do rzadkich chorób przewlekłych, ogólnoustrojowych i kompleksowych, co oznacza że w miarę jej postępowania następuje dysfunkcja różnych narządów wewnętrznych. Gdy w rodzinie rodzi się dziecko posiadające uszkodzony gen (mutację), wywołujący chorobę oznacza to, że obydwoje rodzice są nosicielami. Nie wykazują oni żadnych objawów, więc urodzenie chorego dziecka jest dla nich przykrym zaskoczeniem. Mukowiscydoza atakuje najsilniej układ oddechowy i pokarmowy. W płucach gromadzi się gęsty, lepki śluz utrudniający oddychanie. Zalegająca wydzielina jest doskonałym podłożem do rozwoju chorób układu oddechowego tj. zapalenia płus i oskrzeli, stopniowego zmniejsza wydolności płuc,
w konsekwencji prowadzącej nawet do konieczności ich przeszczepu. Niezbędnie jest podawanie leków upłynniających wydzieliną i codzienną fizjoterapią układu oddechowego. W obrębie układu pokarmowego mukowiscydoza powoduje zaburzenia wydzielania się enzymów trzustkowych, co skutkuje brakiem możliwości właściwego przyswajania pokarmów. To prowadzi do spadku wagi ciała chorych i niedożywienia (źródło: Fundacja MATIO).

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś23
Wczoraj34
Wizyt w tygodniu58
Wizyt w miesiącu1391
Łącznie wizyt1118325