• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

„Święty Ludwik z ulicy Strzeleckiej” Krakowską Książką Miesiąca

Książka wydana z okazji 140-lecia Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie, Instytucji Województwa Małopolskiego – „Święty Ludwik z ulicy Strzeleckiej” – autorstwa Katarzyny Siwiec, została wybrana przez Śródmiejski Ośrodek Kultury na Krakowską Książkę Miesiąca. Przewodniczącym Jury KKM jest red. naczelny miesięcznika „Kraków” Jan Pieszczachowicz. Spotkanie z autorką książki oraz wręczenie nagrody odbyło się w poniedziałek (24 października) w siedzibie ŚOK przy Mikołajskiej.

„Książka Katarzyny Siwiec „Święty Ludwik z ulicy Strzeleckiej” (wyd. ANABASIS 2016), to ułożona w formie rozbudowanego kalendarium historia Szpitala im. św. Ludwika w Krakowie, wydana na okoliczność 140-lecia istnienia placówki. W niej szereg fascynujących i mało znanych historii. Któż bowiem pamięta, że zielonobalonikowy kpiarz, Tadeusz Żeleński (w niektórych, niekoniecznie medycznych kręgach zwany Boyem), to także lekarz od św. Ludwika? Że ów świetny tłumacz literatury francuskiej był ponadto autorem kilku znakomitych i odkrywczych prac naukowych dotyczących krwi niemowląt? Albo opowieść o niemieckim pediatrze, który podczas okupacji z narażeniem życia ratował polskie i żydowskie dzieci… Niewątpliwą wartością osobliwego kalendarium, które autorka doprowadza do czasów nam współczesnych, są wspomnienia najstarszego pokolenia lekarzy (głównie lekarek, które w pediatrii królują) przybliżające niezwykle trudne dla szpitala, ubogie i siermiężne lata 50., 60. i 70. ubiegłego stulecia” – w ten sposób  Śródmiejski Ośrodek Kultury opisuje książkę w swoim informatorze LAMELLI.com.pl.

Wręczenie nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca nie mogło odbyć się bez właściwej oprawy. W czasie spotkania Rafał Jędrzejczyk czytał fragmenty książki, prof. UJ dr hab. Ryszard Gryglewski przybliżył gościom historię roku 1876 – przełomowego momentu w historii pediatrii,
dr Halina Rembiesowa, nestorka Szpitala Dziecięcego św. Ludwika, podzieliła się swoimi wspomnieniami z 50. lat pracy przy Strzeleckiej, a Karolina Krupa, studentka Akademii Muzycznej w Krakowie, zagrała mazurka a-moll op. 67 nr 4 Fryderyka Chopina dedykowanego Marcelinie Czartoryskiej, uczennicy Chopina. Dzięki fantastycznym gościom i przyjaciołom szpitala wieczór idealnie wpisał się w jubileuszową atmosferę 2016 roku.


 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś27
Wczoraj32
Wizyt w tygodniu126
Wizyt w miesiącu592
Łącznie wizyt1116684