• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Profilaktyka przeciwmalaryczna. Rady lekarza chorób zakaźnych.

Malaria jest chorobą pasożytniczą która rozwija się po ukłuciu przez zainfekowanego zarodźcem malarii komara widliszka. Namnażanie pasożyta w organizmie prowadzi do rozpadu krwinek czerwonych, wystąpienia anemii, małopłytkowości, zaburzeń w przepływie krwi. Objawy choroby pojawiają się zwykle siedem do trzydziestu dni po zarażeniu, mają początkowo charakter grypopochodny z bólami głowy, mięśni i stawów oraz uczuciem ogólnego rozbicia. Z czasem pojawiają się bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka. Typowym objawem malarii jest gorączka przebiegająca z dreszczami, czasem występująca z pewną regularnością (co 48 lub 72 godziny). Nieleczona lub ciężko przebiegająca malaria doprowadzić może do niewydolności nerek, wątroby, śpiączki i w ostateczności do zgonu.

Choroba jest szeroko rozpowszechniona w krajach o klimacie ciepłym i gorącym. Podstawową techniką diagnostyką służącą do rozpoznania malarii jest ocena krwi pod mikroskopem. Gorączkujący podróżni powracający z tropików powinni niezwłocznie zgłosić się do lekarza celem wykluczenia malarii.
.
Profilaktyka przeciwmalaryczna polega na podawaniu leków przed, w trakcie i po powrocie z wyprawy w rejony występowania tej choroby. Jest jednym z najważniejszych zaleceń dotyczących osób podróżujących. Stąd przed wyjazdem należy dobrze obliczyć liczbę dawek zapewniającą zabezpieczenie przed malarią w całym okresie podróży zarówno dla dzieci jak i towarzyszących im osób dorosłych.
Profilaktykę tę należy skonsultować z wyspecjalizowanym ośrodkiem zajmującym się medycyną podróży – dlatego też:
- udając się w rejony malaryczne należy znać objawy choroby, dysponować odpowiednimi lekami i reagować na objawy malarii, jeśli takie wystąpią:
- wiedzieć, czy malarię u dzieci leczy się tak samo jak u dorosłych;
- udając się w rejony malaryczne z dzieckiem należy zabrać ze sobą gotowe pediatryczne dawki leku podawane w proszku do jedzenia lub picia, co ułatwia przyjmowanie leku przez dziecko (możliwe jest dodanie do leku substancji smakowych).

Pamiętaj, aby przed wyjazdem:
- przeprowadzić u dziecka badania lekarskie i stomatologiczne w celu wyeliminowania zagrożeń chorobowych;
- przeprowadzić konsultacje medyczne celem:
- oceny ryzyka chorób występujących na trasie planowanej wyprawy, którym można zapobiegać poprzez szczepienia ochronne;
- wyboru sposobu zabezpieczenia się przez innymi chorobami występującymi na obszarze planowanej podróży;
- zebrać informacje na temat opieki medycznej na trasie podróży, a także ubezpieczenia gwarantującego możliwości transportu powrotnego w razie zachorowania lub wypadku.

Podsumowanie:
- zasadnicze kierunki profilaktyki to: profilaktyka biegunki, profilaktyka malarii i szczepienia ochronne;
- w każdym z rozwijających się krajów, będących celem wyjazdów turystycznych lub służbowych, nasze dzieci narażone są na zagrożenia, którym możemy zapobiec realizując w pełni nasz Program Szczepień Ochronnych (obowiązkowy i zalecany) w krajach tych występują także choroby, które nie są przewidziane w naszym PSO;
- informacje na temat odbytych szczepień pozwalają ustalić jaki jest zakres odporności przeciwko chorobom zakaźnym, czy szczepienia przed podróżą należy ograniczyć tylko do uodpornienia przeciwko chorobom występującym na obszarze planowanej podróży, czy nie należy także uzupełnić zaniedbanych szczepień obowiązkowych lub zalecanych w PSO.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś33
Wczoraj37
Wizyt w tygodniu169
Wizyt w miesiącu635
Łącznie wizyt1116727