Choroba jest szeroko rozpowszechniona w krajach o klimacie ciepłym i gorącym. Podstawową techniką diagnostyką służącą do rozpoznania malarii jest ocena krwi pod mikroskopem. Gorączkujący podróżni powracający z tropików powinni niezwłocznie zgłosić się do lekarza celem wykluczenia malarii.
- udając się w rejony malaryczne należy znać objawy choroby, dysponować odpowiednimi lekami i reagować na objawy malarii, jeśli takie wystąpią:
- wiedzieć, czy malarię u dzieci leczy się tak samo jak u dorosłych;
- udając się w rejony malaryczne z dzieckiem należy zabrać ze sobą gotowe pediatryczne dawki leku podawane w proszku do jedzenia lub picia, co ułatwia przyjmowanie leku przez dziecko (możliwe jest dodanie do leku substancji smakowych).
Pamiętaj, aby przed wyjazdem:
- przeprowadzić u dziecka badania lekarskie i stomatologiczne w celu wyeliminowania zagrożeń chorobowych;
- przeprowadzić konsultacje medyczne celem:
- oceny ryzyka chorób występujących na trasie planowanej wyprawy, którym można zapobiegać poprzez szczepienia ochronne;
- wyboru sposobu zabezpieczenia się przez innymi chorobami występującymi na obszarze planowanej podróży;
- zebrać informacje na temat opieki medycznej na trasie podróży, a także ubezpieczenia gwarantującego możliwości transportu powrotnego w razie zachorowania lub wypadku.
Podsumowanie:
- zasadnicze kierunki profilaktyki to: profilaktyka biegunki, profilaktyka malarii i szczepienia ochronne;
- w każdym z rozwijających się krajów, będących celem wyjazdów turystycznych lub służbowych, nasze dzieci narażone są na zagrożenia, którym możemy zapobiec realizując w pełni nasz Program Szczepień Ochronnych (obowiązkowy i zalecany) w krajach tych występują także choroby, które nie są przewidziane w naszym PSO;
- informacje na temat odbytych szczepień pozwalają ustalić jaki jest zakres odporności przeciwko chorobom zakaźnym, czy szczepienia przed podróżą należy ograniczyć tylko do uodpornienia przeciwko chorobom występującym na obszarze planowanej podróży, czy nie należy także uzupełnić zaniedbanych szczepień obowiązkowych lub zalecanych w PSO.