• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Alergie i alergeny – rozpoznanie i zapobieganie – co radzi alergolog

W ostatnich latach narasta problem alergii. Jak wynika z danych epidemiologicznych choroby alergiczne dotyczą ponad 30% populacji dziecięcej. Są to zarówno choroby wrodzone (atopowe), takie jak astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry oraz coraz częściej rozpoznawana u dzieci alergia nabyta, związana z oddziaływaniem substancji chemicznych na młode organizmy. Do niej zaliczamy: zmiany skórne o charakterze wyprysku kontaktowego w następstwie rozwoju alergii na metale, substancje zapachowe czy alergię pokarmowa, konserwanty, barwniki, leki i inne. Zarówno alergeny naturalne środowiska jak i chemiczne mogą wywoływać objawy ostre, zagrażające życiu bądź objawy przewlekłe. Do ostrych objawów zaliczamy: napad duszności krtaniowej i astmatycznej, ostrą pokrzywkę obrzęk naczynioruchowy i wstrząs anafilaktyczny. Przewlekłe objawy alergii to: atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, przewlekła pokrzywka, fotodermatozy, zapalenie spojówek i błony śluzowej nosa, astma oskrzelowa, alergia pokarmowa.

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby przed wyjazdem otrzymać od lekarza prowadzącego wynik aktualnej konsultacji i zalecenia terapeutyczne obejmujące zarówno leczenie przewlekłe, jak i postępowanie w stanach nagłych.

Dokąd jechać?
Dla alergika najważniejszą wskazówką przy planowaniu urlopu jest kalendarz pyleń i komunikaty o stężeniu pyłków w poszczególnych rejonach kraju. Jednocześnie musi pamiętać, że zbyt gwałtowne zmiany temperatury, klimatu, ciśnienia czy warunków mieszkaniowych mogą wpłynąć na pogorszenie samopoczucia. Najlepsze rozwiązanie to wyjazd nad morze, gdyż tam stężenie alergenów w powietrzu jest mniejsze, a dla pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie skóry kąpiele w morskiej wodzie stanowią znakomitą kurację.
Należy pamiętać, że alergicy reagują czasem na własny pot zaostrzeniem zmian skórnych. Dlatego też wyjazd do kraju o wysokiej temperaturze i dużej wilgotności w tej sytuacji nie jest wskazany. Jeżeli planujemy wakacje w górach, to w przypadku alergii pyłkowej należy wybierać wyższe partie, czyli powyżej 1000-2000 m n.p.m. z uwagi na niższe stężenie pyłków na tej wysokości.

Środek lokomocji
W przypadku podróży samochodem w okresie pylenia nie należy otwierać okien, pamiętać o wymianie filtrów w klimatyzacji, nie stosować sztucznych odświeżaczy i środków zapachowych, które mogą działać drażniąco i nasilać katar alergiczny oraz wywołać kaszel a nawet napad duszności. Podczas przerw w podróży należy myć twarz i ręce. Do wypłukania pyłku z oczu można użyć sztucznych łez, a do nosa preparatów wody morskiej, które są dostępne bez recepty.

Gdzie i co jeść?
Nigdy w przypadkowych miejscach. Lista alergenów pokarmowych jest bardzo długa, a każdy pacjent powinien wiedzieć co jest niebezpieczne dla jego dziecka. Na przykład pacjenci uczuleni na pyłki roślin powinni w sezonie pylenia unikać niektórych owoców i warzyw, natomiast uczuleni na roztocza kurzu domowego rezygnować z jedzenia owoców morza. Nieznane potrawy lepiej omijać. Nie warto też eksperymentować z nowymi owocami lub sokami.

Uwaga na słońce.
Skóra alergika jest bardziej wrażliwa na słońce i nawet niewielkie nasłonecznienie może być przyczyną poważnych kłopotów. Dlatego należy Twoje dziecko chronić kremami z filtrem ochronnym, zakładać przewiewne koszule z długimi rękawami oraz kapelusze i okulary przeciwsłoneczne. Jeśli Twoje dziecko przyjmuje leki, przed wyjazdem zapytaj lekarza czy może przebywać na słońcu. Niektóre leki mogą bowiem wywoływać odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne. Podobna reakcja może wystąpić po wyjściu na słońce zaraz po użyciu kosmetyków.

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś33
Wczoraj37
Wizyt w tygodniu169
Wizyt w miesiącu635
Łącznie wizyt1116727