Biegunka podróżnych – rady gastroenterologa

Pod tym pojęciem rozumiemy biegunkę występującą u osób podróżujących do krajów o odmiennych warunkach klimatycznych i epidemicznych. Schorzenie to jest bardzo częste, występuje u 60% dzieci poniżej drugiego roku życia.
Najczęściej chorują na nią turyści podróżujący po Afryce Północnej, Indiach i Ameryce Łacińskiej. Czynniki etiologiczne tej postaci biegunki to przede wszystkim bakterie ale także wirusy i pasożyty.
.
Zapobieganie wystąpieniu biegunki podróżnych polega na:
  • przestrzeganiu zasad higieny;
  • unikaniu spożywania zanieczyszczonych pokarmów i napojów nieznanego pochodzenia, w tym przede wszystkim nieprzegotowanej wody oraz napojów podawanych z lodem w kostkach;
  • powstrzymaniu się od spożywania się pokarmów niezagotowanych i niemytych owoców;
  • najważniejsze są proste zalecenia higieniczne – mycie rąk przed jedzeniem.
.
W przypadku wystąpienia biegunki:
  • konieczne jest stosowanie doustnego nawadniania płynami zawierającymi elektrolity, ewentualnie z dodatkiem probiotyków (podawanych doustnie wyselekcjonowanych kultur bakteryjnych lub drożdży, najczęściej pałeczki kwasu mlekowego), których zadaniem jest korzystne dla zdrowia działanie w przewodzie pokarmowym i zachowywanie prawidłowej flory fizjologicznej. Nawadnianie to pozwala uniknąć hospitalizacji. Płyny takie należy zakupić w aptece przed wyjazdem w postaci saszetek do rozpuszczania lub gotowanych roztworów.
  • niewskazane jest nawadnianie sokami owocowymi lub napojami gazowanymi, ponieważ zawierają one duże ilości cukrów, które mogą nasilić biegunkę;
  • większość dzieci dobrze toleruje nawadnianie doustne poprzez częstsze podawanie niewielkich porcji płynów łyżeczką lub kroplomierzem w tempie 1-5 ml/min, w ciągu 2-4 godzin należy podać 50-100 ml na każdy kilogram masy ciała. Takie nawadnianie przynosi dobre efekty nawet w przypadku wymiotów.
  • jeżeli nie udaje się uzyskać prawidłowego stanu nawodnienia konieczna jest hospitalizacja w celu przeprowadzenia nawadniania dożylnego.
.
Tylko w przypadku jeżeli przyczyną biegunki jest bakteria, stosuje się leczenie antybiotykiem, co może skrócić czas trwania choroby.