Stop rotawirusom

W Polsce ok. 200 tys. dzieci poniżej 5. roku życia, co roku choruje z powodu zakażeń wywołanych przez rotawirusy. Szacuje się, że nawet  ok. 7 tys. z nich trafia z tego powodu do szpitala.

Rotawirusy atakują najczęściej małe dzieci i są bardzo zakaźne, niezwykle trudno jest je wyeliminować, ponieważ nie reagują na zwykłe środki dezynfekcyjne. Rotawirusy są bardzo groźne i potrafią dokonać prawdziwego spustoszenia w organizmie dziecka.

Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj ok. 2 - 4 dni po zakażeniu i zaliczają się do nich:

• gorączka lub stan podgorączkowy - ok. 38°C
  • gwałtowne wymioty następują zazwyczaj po gorączce
  • biegunka (nawet do kilkunastu razy na dobę)
  • ból brzucha - może wystąpić
  • brak apetytu, a u niektórych także katar, kaszel lub ból ucha

Centrum Szczepień działające w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie zaleca stosowanie szczepień ochronnych. Pierwszą szczepionkę przeciw rotawirusom stosuje u niemowląt w wieku od 6 do 32 tygodni w celu zapobiegania zapaleniu  żołądka i jelit spowodowanemu zakażeniem. Szczepionka jest zupełnie bezbolesna, pasta jest wyciskana bezpośrednio z tubki do ust niemowlęcia.

Szczepionkę podaje się w trzech dawkach, z zachowaniem co najmniej 4-tygodniowego odstępu pomiędzy dawkami.

• Pierwszą dawkę podaje się między 6. a 12. tygodniem życia niemowlęcia.
  • Zaleca się, by podanie ostatniej dawki nastąpiło przed 20.-22. tygodniem życia dziecka. W razie konieczności można podać ją do 32. tygodnia życia niemowlęcia

Ze względu na to, że wiosna sprzyja nasileniu zakażeń rotawirusami Centrum Szczepień przygotowało specjalną promocję, tylko do 15 maja br. cena szczepionki RotaTeq to tylko 195 PLN.