• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Najtańsze lekarstwo świata - wystawa

piątek 7 czerwca o godz. 18:00 w Szpitalu Dziecięcym im św. Ludwika w Krakowie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Pani Eweliny Dobrzyńskiej Najtańsze lekarstwo świata.

Wystawa Najtańsze lekarstwo świata składać się będzie z 14 prac wydrukowanych na płótnie w formacie 70x100cm. Są to portrety osób w różnym wieku sfotografowane w oświetleniu typu beauty. Osoby na fotografiach śmieją się, chociaż nie są to zawodowi modele, tylko zwyczajni ludzie. Idea użycia przez autorkę zdjęć takiego schematu oświetleniowego wzięła się z chęci pokazania tego co w człowieku najpiękniejsze. Ze zdjęć reklamowych, które wypełniają przestrzeń medialną uśmiechają się do nas wyćwiczonym, sztucznym uśmiechem modelki. Na fotografiach wykonanych przez autorkę szczerze i spontanicznie śmieją się zwyczajni ludzie, którzy cali zatracają się w śmiechu i jednocześnie zapraszają odbiorcę fotografii do śmiechu. To była jedna z pierwszych myśli, która przyświecała autorce podczas tworzenia serii.

Drugą myślą była jej osobista chęć podzielenia się z ludźmi radością. Dużo jest w sztuce, w mediach, w życiu codziennym śmierci, smutku, brzydoty. Autorka fotografii nie chciała nieść poprzez swoje prace ludziom złych nowin. Chciała nawiązać do czegoś prostego, a jednocześnie mocnego i pozytywnego w przekazie. Taką pozytywną wartością jest właśnie śmiech. Jest to również osobisty protest autorki wystawy przeciw estetyce brzydoty i kultowi śmierci obecnymi w sztuce i mediach. Jako twórca fotografii artystka ma świadomość ogromnej odpowiedzialności jaka na niej spoczywa. Fotograf nie jest w stanie przewidzieć do kogo trafią jego prace i na jakim etapie życia, po jakich przejściach, przed jakimi decyzjami będą osoby, które obejrzą jego prace. Dlatego twórczość Pani Eweliny nigdy nie zabija w ludziach nadziei ale podnosi ich na duchu.

Następnym etapem w artystycznych poszukiwaniach autorki było odkrycie, że istnieje terapia śmiechem i kontakt z Fundacją Dr Clown. Pani Ewelina podkreśla, że takie doświadczenie ją zafascynowało i nadało jej pracom kolejny poziom znaczeniowy. „Postanowiłam, że motyw terapii śmiechem oraz śmiechu jako lekarstwa będzie myślą przewodnią mojej wystawy. Śmiech jest najtańszym lekarstwem świata - jego wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne został udowodniony naukowo!" – podkreśla Pani Ewelina.

Kolejne istotne sprawy, które interesują autorkę i jakie stara się poruszać poprzez swoje prace to: śmiech jako sposób zdystansowania się od siebie, swojego wyglądu i swojego ego. „Kiedy śmiejemy się nie myślimy o tym jak wyglądamy podczas śmiechu, świat przestaje na chwilę istnieć a my oddajemy się całkowicie emocjom. Druga sprawa: dobroczynny wpływ ma już samo patrzenie na uśmiechnięte lub śmiejące się osoby. Mam nadzieję, że osoby oglądające wystawę będą mogły tego dobroczynnego wpływu doświadczyć". Ostatnim ważnym elementem wystawy jak ponadkulturowość śmiechu - to znaczy wyrażanie radości jest takie samo na całym świecie - śmiech jest powiązany z pozytywnymi emocjami niezależnie od kultury. Dlatego modele są bez ubrań, bo ubranie często zdradza przynależność do jakiegoś kręgu kulturowego.

*** O autorce
Pani Ewelina Dobrzyńska fotografią zaczęła interesować się około 5 lat temu. Sama autorka określa siebie jako „dziecko fotografii cyfrowej". Silna motywacja doprowadziła ją do bram edukacji w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Po roku nauki autorka podjęła pracę w studio fotograficznym w Cieszynie, gdzie pracuje do tej pory. Najbardziej lubi fotografię studyjną, portrety, bo ceni sobie kontakt z osobą fotografowaną. Jej skrytym marzeniem jest własna ciemnia gdzie mogłaby eksperymentować z różnymi technikami fotograficznymi.

Wystawa powstała we współpracy z Fundacją dr Clown oraz jest częścią Krakow Photo Fringe 2013.

Czas wystawy: 7 czerwca – 30 czerwca br.
Miejsce wystawy: Szpital Dziecięcy im św. Ludwika w Krakowie, Pawilon Jakubowskiego,
ul. Strzelecka 2A. Wystawę oglądać można od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 oraz w soboty od 8.00-14.00.

Wstęp wolny!

Galeria zdjęć z wernisażu autor zdjęć Dawid Glica


zaproszenie na wernisa

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś51
Wczoraj34
Wizyt w tygodniu86
Wizyt w miesiącu1419
Łącznie wizyt1118353