Jak co roku, w każdy trzeci czwartek listopada, w tym roku 21 XI, obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Dla osób palących papierosy, to kolejna okazja do refleksji, a być może i decyzji związanych z pozbyciem się tego nałogu.
Przy odpowiednio silnej motywacji, wsparciu najbliższych, a gdy potrzeba, pomocy specjalistów można wygrać z nałogiem. W każdym razie na pewno warto próbować. Należy dodać, że do najpoważniejszych problemów związanych z paleniem tytoniu w Polsce należy obniżający się wiek dzieci eksperymentujących z papierosami, z których część zostaje stałymi palaczami oraz nie zmniejszająca się liczba młodych uzależnionych od nikotyny kobiet, w tym będących w ciąży.Nie maleje także liczba osób palących w obecności dzieci, które narażone są w ten sposób na niezwykle szkodliwe palenie bierne. A Przecież przebywanie w zadymionych pomieszczeniach oraz oddychanie powietrzem zanieczyszczonym dymem papierosowym, naraża osoby niepalące na szereg dolegliwości. Skazane na palenie bierne dzieci , odczuwają jego konsekwencje szczególnie dotkliwie, zwłaszcza, że zazwyczaj pozostają bezbronne wobec tego zjawiska.
Dlatego w Dniu Rzucania Palenia, Zespół Promocji Zdrowia WSSDz. im św. Ludwika zwrócił się w czasie zajęć edukacyjnych i rozmów indywidualnych, szczególnie do rodziców i opiekunów naszych małych pacjentów, uświadamiając im zgubny wpływ dymu tytoniowego na zdrowie i rozwój psychofizyczny dziecka.