Badania dla sportowców

W związku z nadchodzącym sezonem letnim Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie przypomina, że wszyscy zawodnicy trenujący w szkółkach i klubach mają obowiązek przed przystąpieniem do zajęć sportowych, przedstawić wydane przez lekarza zaświadczenie o braku przeciwskazań do treningów lub zajęć sportowych.

Badania lekarskie dotyczą również osób wyjeżdżających na bardzo popularne obecnie zgrupowania i obozy sportowe. Należy bezwzględnie pamiętać, że powyższa zasada dotyczy również grupy przedszkolnej.

Tylko zawodnicy z aktualnymi badaniami lekarskimi, wpisanymi do książeczki sportowo-lekarskiej, mogą brać czynny udział w zajęciach sportowych podczas kolonii, obozów czy zgrupowań sportowych w tym również obozów dochodzeniowych.

Przypominamy, że w zależności od dyscypliny sportowej oraz wieku zawodnika lub zawodniczki badania ogólne, specjalistyczne i diagnostyczne obejmują:

• pomiary antropometryczne,
  • ogólne badanie lekarskie,
  • badanie ortopedyczne,
  • test wysiłkowy,
  • przegląd stomatologiczny,
  • badanie elektrokardiograficzne (EKG),
  • badanie ogólne moczu z oceną mikroskopową osadu, odczyn opadania krwinek czerwonych (tzw. OB), morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym,
  • konsultację laryngologiczną,
  • konsultację okulistyczną,
  • konsultację neurologiczną,
  • badanie elektroencefalograficzne (EEG),
  • oznaczenie stężenia glukozy we krwi,
  • badanie radiologiczne szyjnego odcinka kręgosłupa,
  • badanie radiologiczne odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • badanie spirometryczne.

W zależności od wieku dziecka oraz od dyscypliny sportowej różna jest częstotliwość wykonywania badań:

• badania wykonywane co 6 miesięcy - to pomiary antropometryczne, ogólne badanie lekarskie i badanie ortopedyczne,
  • badania wykonywane co rok - to test wysiłkowy, przegląd stomatologiczny, badanie EKG i badanie ogólne moczu,
  • badania wykonywane co dwa lata - konsultacja laryngologiczna i konsultacja okulistyczna.

Z myślą o sportowcach w każdym wieku Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika w Krakowie przygotował specjalną ofertę badań diagnostycznych. Wszyscy posiadający aktualną książeczkę zdrowia sportowca mogą wykonać poniższe badania w promocyjnej cenie.

Cennik badań dla sportowców

Lp

Kod

Rodzaj badania