• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Obraz w pigułce - warsztaty

W czwartek 6 listopada w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym m. św. Ludwika w Krakowie odbyły się warsztaty, będące I etapem projektu "Obraz w pigułce".

"Obraz w pigułce" jest to projekt artystyczny, realizowany przez Szpital Dziecięcy im. św Ludwika w Krakowie we współpracy z Krakowską Akademią Sztuk Pieknych. W listopadzie br. powstaje kolejny już obraz, projektowany przez małych pacjentów, a realizowany przez studentów ASP.

Historia
Projekt powstał z inicjatywy krakowskiego artysty Marcina Kowalika. Na początku malarz chciał przekazać jeden ze swoich obrazów Szpitalowi, aby ożywić ściany Szpitala i wywołać uśmiech oraz zainteresowanie małych pacjentów. Szybko jednak, za sprawą władz Szpitala, inicjatywa rozwinęła się do obecnego kształtu.

Proces:

1. Warsztaty w Szpitalu
Dzieci przebywajace w Szpitalu, na białych kwadratowych tekturkach (modułach) o wymiarach 25x25cm, robią przestrzenne makiety z plasteliny na zadany temat (tym razem będzie to „Mój ogród", hasłem poprzedniej akcji było „Za moim oknem"). Moduły można zestawiać ze sobą w różny sposób.
2. Malowanie Obrazu
Następnie studenci ASP pod okiem Marcina Kowalika wspólnie malują wielkoformatowy obraz na bazie modułów wykonanych przez dzieci. Pierwszym krokiem jest odpowiednie rozplanowanie modułów w siatce perspektywicznej, rozrysowanej na płaszczyźnie obrazu (każdy student ma do namalowania jeden moduł w odpowiedniej, zmieniającej się, perspektywie).
3. Odsłonięcie obrazu
Po skończonej pracy odbywa się uroczysty wernisaż, na którym następuje uroczyste odsłoniecie obrazu.

Rezultaty:

Dla dzieci
Projekt ma charakter artystyczno-edukacyjny. Dzieci na warsztatach uczą się, jak na bazie zdawałoby się prostego tematu, stworzyć wypowiedź plastyczną. Pobyt w szpitalu okazuje się nie być taki straszny, kiedy wolny czas spędzają na aktywnej zabawie. Dodatkowym wspaniałym atutem całej akcji jest fakt, że wykonane z plasteliny prace stają się częścią obrazu, który potem zawiśnie na ścianie w szpitalu.

Dla studentów
Studenci mają możliwość wspólnej pracy nad jednym obrazem. Uczą się współdziałania w grupie, realizują trudne zadanie perspektywiczne. Obraz od strony formalnej podejmuje zagadnienie „dzieła w dziele" (wewnętrzny świat ukazany w artefaktach wykonanych przez dzieci jest wtórnie interpretowany przez studentów malarstwa)

Dla szpitala
Szpital zyskuje wartościowe dzieło sztuki o złożonej historii, spójnej z tym miejscem. Angażuje się, aby podnieść jakość czasu, który pacjenci spędzają na leczeniu.

Dla ogółu
Dzięki odpowiedniej promocji staramy się uzmysłowić społeczeństwu, że nawet tak niewielka bezinteresowna aktywność może przynosić wspaniałe rezultaty w naszym otoczeniu.

Plany
Akcje tego typu organizowane bedą dwa razy do roku, na wiosnę i na jesieni. Dzięki temu korytarze i poczekalnie Szpitala wypełnią się oryginalnymi dziełami szuki.

Informacje dotyczące artysty

Pan Marcin Kowalik urodził się w 1981 roku. W latach 2001 – 2006 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Również pod kierunkiem tego pedagoga w 2009 zdobył stopień doktora. Obecnie jest asystentem w jego pracowni.

Działa jako organizator, kurator i opiekun artystyczny. Jest fundatorem stypendium „Wiara w Malarstwo". Znajduje się w czołówce plebiscytu„Rzeczpospolitej" – „Kompas Młodej Sztuki" Kowalik uprawia malarstwo oraz twórczość w zakresie instalacji, obiektu i performance. Uczestniczył w około 40 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Miał ponad 20 wystaw indywidualnych, m.in. Hamburgu, Lipsku, Düsseldorfie, Dublinie,Warszawie, Zamościu i Krakowie (Muzeum Narodowe). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Zamościa, Prezydenta Miasta Krakowa. Jest stypendystą Fundacji Grazzella. Wykładał gościnnie w National College of ART and Design w Dublinie oraz na Uniwersytecie w Ostrawie.

Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Regionalnych Muzeach w Stalowej Woli i Chełmie, Clifford Chance Collection i licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Obecnie twórczość Marcina Kowalika prezentowana jest w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli.

Patronat Honorowy: Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego.

woj-malopol logo poziom cmyk

Zdjęcia z warsztatów


 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś52
Wczoraj34
Wizyt w tygodniu87
Wizyt w miesiącu1420
Łącznie wizyt1118354