Szachy jako forma terapii

Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie od 2011 roku wykorzystuje terapie niekonwencjonalne jako uzupełniające metody w standardowej terapii i rehabilitacji małych pacjentów. Kolejnym krokiem jest partnerstwo w projekcie Polskiego Związku Szachowego „Rehabilitacja przez szachy”, skierowanego do dzieci z zaburzeniami psycho-ruchowymi oraz długo przebywającymi w szpitalach i innych placówkach. W piątek 13 marca o godzinie 12:30 w Szpitalu św. Ludwika odbyła się konferencja „Rehabilitacja przez szachy”.

W sytuacji gdy nieszczęśliwy wypadek lub choroba unieruchomi ciało, umysł może być w pełni wykorzystywany. Taką możliwość daje gra w szachy, która nie wymaga sprawności fizycznej, tylko sprawnego umysłu. W związku z tym gra w szachy może stać się jedną z form rehabilitacji. Konferencja „Rehabilitacja przez szachy” pozwoliła spotkać się  zainteresowanym tego typu terapią, m.in. osobom stosującym terapię szachową, metodykom gry w szachy czy nauczycielom szkół funkcjonujących przy szpitalach. Wśród prelegentów znaleźli się:

• Tomasz Delega - Prezes Polskiego Związku Szachowego,
  • Jan Kusina – Wiceprezes ds. Sportu Powszechnego Polskiego Związku Szachowego,
  • dr n. med. Katarzyna Przybyszewska – Pełnomocnik ds. Organizacji Lecznictwa Zamkniętego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika,
  • Anna Pyrek – Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Krakowie,
  • Mirosław Matysiak – Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Krakowie,
  • Andrzej Jakubowski – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 6 im. mjr. Hieronima Baranowskiego w Łodzi,
  • Joanna Zbroniec – Terapeutka, prowadząca zajęcia z szachoterapii,
  • Kamila Kałużna - Akademia Wychowania Fizycznego Kraków,

Projekt „Rehabilitacja przez Szachy” polega na nauce gry w szachy pacjentów w szpitalach. Nauka odbywać się będzie dzięki wyszkolonym wolontariuszom. Kursy dla wolontariuszy będzie organizować Polski Związek Szachowy. Idea rehabilitacji przez szachy jest implementowana przez różnych specjalistów: lekarzy, psychologów i psychoterapeutów jako narzędzie w leczeniu dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi i psychoruchowymi (np. ze spektrum autystycznym, zespołem Aspergera, ADHD i innymi). Ośrodkiem pilotażowym został Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika.