• Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie

Groźny Streptococcus agalactiae

Niewiele kobiet w ciąży zdaje sobie sprawę z tego, że bakteria Streptococcus agalactiae, która u osoby dorosłej nie stanowi poważnego zagrożenia, może okazać się przyczyną zakażeń i poważnych powikłań u nowo narodzonego dziecka, może być nawet dla niego zabójcza.

Streptococcus agalactiae jest to Gram-dodatnia bakteria wywodząca się z rodziny paciorkowców beta-hemolizujących, która kolonizuje  przewód pokarmowy i układ moczowo-płciowy człowieka. Jej obecność w pochwie można stwierdzić u 30% kobiet. Streptococcus agalactiae są niebezpieczne wtedy, gdy kobieta ciężarna nie wie o tym, że jest skolonizowana tym drobnoustrojem (sama obecność nie daje żadnych objawów chorobowych).

Dlatego Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie przesiewowego badania ciężarnych na obecność tej bakterii. Badanie wykonuje się między  35-37 tygodniem ciąży, jest bezpieczne i zupełnie bezbolesne - przypomina badanie cytologiczne ( polega na pobraniu wymazu z pochwy przez położną lub ginekologa).

Pracownia Bakteriologii  Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie rekomenduje wykonanie badania. Wykrycie bakterii w organizmie ciężarnej pozwoli lekarzowi w odpowiednim momencie podać antybiotyk i uchroni noworodka przed wieloma powikłaniami.

O pobranie wymazu do badania należy poprosić  swojego ginekologa lub położną  w  gabinecie ginekologicznym. Materiał należy  dostarczyć do Pracowni Bakteriologii na al. Pokoju 2a  w od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 14.30 lub w sobotę od godz. 8.00 do 12.00.

Cena badania wraz z antybiogramem (określenie lekowrażliwości na antybiotyki) 25 PLN.

 

 

Reklama
Reklama
Reklama

Wirtualny Spacer

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Dziś1
Wczoraj34
Wizyt w tygodniu109
Wizyt w miesiącu1045
Łącznie wizyt1120079