Niewiele kobiet w ciąży zdaje sobie sprawę z tego, że bakteria Streptococcus agalactiae, która u osoby dorosłej nie stanowi poważnego zagrożenia, może okazać się przyczyną zakażeń i poważnych powikłań u nowo narodzonego dziecka, może być nawet dla niego zabójcza.
Streptococcus agalactiae jest to Gram-dodatnia bakteria wywodząca się z rodziny paciorkowców beta-hemolizujących, która kolonizuje przewód pokarmowy i układ moczowo-płciowy człowieka. Jej obecność w pochwie można stwierdzić u 30% kobiet. Streptococcus agalactiae są niebezpieczne wtedy, gdy kobieta ciężarna nie wie o tym, że jest skolonizowana tym drobnoustrojem (sama obecność nie daje żadnych objawów chorobowych).
Dlatego Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie przesiewowego badania ciężarnych na obecność tej bakterii. Badanie wykonuje się między 35-37 tygodniem ciąży, jest bezpieczne i zupełnie bezbolesne - przypomina badanie cytologiczne ( polega na pobraniu wymazu z pochwy przez położną lub ginekologa).
Pracownia Bakteriologii Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie rekomenduje wykonanie badania. Wykrycie bakterii w organizmie ciężarnej pozwoli lekarzowi w odpowiednim momencie podać antybiotyk i uchroni noworodka przed wieloma powikłaniami.
O pobranie wymazu do badania należy poprosić swojego ginekologa lub położną w gabinecie ginekologicznym. Materiał należy dostarczyć do Pracowni Bakteriologii na al. Pokoju 2a w od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 14.30 lub w sobotę od godz. 8.00 do 12.00.
Cena badania wraz z antybiogramem (określenie lekowrażliwości na antybiotyki) 25 PLN.