Pracownia Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego

Pracownia Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego dysponuje wyposażeniem i sprzętem medycznym najnowszej generacji. Doświadczony personel posiada wysokie kwalifikacje oraz doświadczenie w pracy z dziećmi w każdym wieku.

W ramach Pracowni prowadzimy nieinwazyjna diagnostykę przewodu pokarmowego :

• badania pHmetryczne
  • testy wodorowe:
    • test wodorowy z laktozą
    • test wodorowy z laktulozą
    • test wodorowy z fruktozą
    • test wodorowy z glukozą

Badanie pHmetryczne jest „złotym standardem" w diagnostyce kwaśnego refluksu żołądkowo-przełykowego. Pozwala ocenić zmiany pH (stężenia jonów wodorowych) w przełyku, w trakcie normalnego trybu życia, przez 24 godziny. W ten sposób można zidentyfikować wiele czynników wywołujących refluks i wdrożyć właściwe leczenie. Zmiany odczynu pH w przełyku są rejestrowane przez 24 godziny przez mały, przenośny rejestrator połączony z elektrodą umieszczoną w przełyku. Zapis ten po skończonym badaniu jest analizowany przez komputer. Badanie pHmetryczne wykorzystywane jest w celu potwierdzenia rozpoznania kwaśnego refluksu żołądkowo-przełykowego, a także przy podejrzeniu choroby refluksowej u dzieci z nawracającymi infekcjami gardła lub oskrzeli (choroba refluksowa pod tzw. maską infekcji układu oddechowego).

Wodorowe testy oddechowe (WTO) - to nieinwazyjna metoda diagnostyczna , służąca do oceny poziomu wodoru w powietrzu wydechowym, po obciążeniu pacjenta substratem (min. laktozą , laktulozą). Powyższe substancje są w warunkach fizjologii rozkładane przez bakterie jelitowe. Przy zaburzeniach procesów trawienia i wchłaniania lub przy nadmiernym rozroście flory bakteryjnej jelit, cukry te są metabolizowane przez bakterie jelitowe z produkcją wodoru, który drogą krwi transportowany jest do pęcherzyków płucnych i badany w wydychanym powietrzu.

Przygotowanie:

WTO 01 – LAKTULOZA (test przy podejrzeniu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego)

WTO 02 – LAKTOZA (test przy podejrzeniu nietolerancji laktozy - cukier zawarty w mleku)

WTO 04 – FRUKTOZA (test przy podejrzeniu nietolerancji fruktozy - cukier zawarty w owocach)

1.  Przed wykonaniem badania pacjent nie może być leczony antybiotykami, sulfonamidami przez okres, co najmniej 4 tygodni

2.  Dzień przed wykonaniem testu:

a)  Należy pić wyłącznie wodę mineralną niegazowaną lub herbatę.
b)  Należy unikać soków - zwłaszcza morelowego, jabłkowego, gruszkowego, bananowego, śliwkowego,
c)  Należy unikać warzyw - zwłaszcza groch, kapusta, brokuł, buraki,
d)  Nie spożywać mięsa, wędlin, białego pieczywa (dotyczy kolacji)
e)  Nie żuć gumy, co najmniej 8 godzin przed badaniem
f)   Należy spożyć kolację do godziny 18:00

3. W dniu badania pacjent zgłasza się na czczo tj. bez: jedzenia i picia. Rano należy umyć zęby.

Test jest prosty i całkowicie bezbolesny - polega na pobieraniu próbek wydychanego powietrza zgromadzonego przez kilka sekund w płucach. Pomiędzy pobraniami próbek pacjent powinien unikać aktywności fizycznej.

Badanie trwa około 3 godziny; pacjent w tym czasie nie je i nie pije.

Lokalizacja:
Pracownia Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego mieści się na pierwszym piętrze w gabinecie nr 1.32 w Nowym Pawilonie Strzelecka 2a.

Godziny pracy Pracowni Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego:
Poniedziałek-piątek od godziny 7:00 do 14:30.

W Pracowni istnieje możliwość wykonania badań odpłatnych (CENNIK).

Kontakt:
Pracowania Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego tel: + 48 12 619 86 90